otwórz widżet facebooka

Zasłużona dla kultury ludowej

Dodano 11 października 2013, wpis archiwalny

Nagrody przyznawane są raz w roku, około dwunastu laureatom w dziedzinach twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapelom i zespołom folklorystycznym oraz w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Nagrody honorowe wyróżniają osiągnięcia osób, instytucji i organizacji wspierających rodzimą kulturę. Patronat nad przedsięwzięciem sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który jest jednocześnie głównym fundatorem nagród i wyróżnień honorowych. Organizatorem Nagrody jest Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Podczas uroczystości wręczenia nagród, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie, jarocińskiej artystce towarzyszył wicestarosta Mirosław Drzazga, a nagrodę wręczał minister kultury Bogdan Zdrojewski.

{mosimage}


Eugenia Wieczorek z Jarocina należy do najwybitniejszych artystek koronczarek. Jest mistrzynią frywolitki - misternej koronki znanej już w XVIII wieku, wykonywanej w szkołach klasztornych, popularyzowanej przez Koła Włościanek. Przy użyciu drewnianego czółenka służącego do łączenia nici (cieniutkiej, bawełnianej, białej, mocnej i dobrze skręconej), nożyczek i igły do szycia, powstają precyzyjnie wiązane węzełki i pikoty, kółka i łuki układane w fantazyjne kompozycje tworzące w ostatecznym efekcie niezwykle delikatne dzieła ludowej sztuki dekoracyjnej. 

Artystka obdarzona wyjątkowym talentem i wyobraźnią plastyczną projektuje misterne wzory i wykonuje niezwykłej urody serwetki, bieżniki, elementy koronkowe strojów ludowych oraz adoptuje koronkę frywolitkową do nowatorskich zastosowań w biżuterii, w wykonawstwie ozdób choinkowych i wielkanocnych rekwizytów obrzędowych. Prace artystki znalazły się w zbiorach kolekcji etnograficznych wielu instytucji muzealnych oraz w wielu kolekcjach prywatnych. Eugenia Wieczorek od ponad 30 lat jest osoba bardzo aktywną zarówno w dziedzinie twórczości artystycznej oraz w zakresie działalności popularyzatorskiej i edukacyjnej. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i konkursach zdobywając najwyższe nagrody. Od wielu lat prezentuje swoją twórczość na najważniejszych w Polsce przeglądach sztuki ludowej: w Kazimierzu Dolnym, Krakowie, Bukowinie Tatrzańskiej oraz podczas wielu imprez regionalnych w Wielkopolsce. Od 1998 roku jest członkinią Stowarzyszenia Twórców ludowych, działa aktywnie w wielkopolskim oddziale STL. Eugenia Wieczorek została także uhonorowana wieloma nagrodami m.in. Srebrnym Medalem "Zasłużony dla Cepelii" w 2008r. oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi przyznanym w 2010 roku za osiągnięcia w dziedzinie twórczości ludowej.

×