Zgłoś propozycję do "Krajowej Listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego"

Dodano 18 stycznia 2013, wpis archiwalny

Doskonale wpisującym się w projekt elementem są np. „Snutki Golińskie”, ale jest szereg innych tradycji i przekazów ustnych, sztuk widowiskowych, zwyczajów, rytuałów i obrzędów świątecznych, które warto by było wpisać na tę listę – podkreśla włodarz powiatu. Ziemia Jarocińska może pochwalić się także wiedzą i umiejętnościami związanymi z rzemiosłem tradycyjnym, które także świetnie wkomponowuje się w tę listę – dodaje starosta, zachęcając instytucje, organizacje i osoby prywatne, by zgłaszały swe propozycje do Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Szczegółowe informacje na temat procedury znajdują się na stronie www.zabytek.pl Propozycje można kierować także bezpośrednio do Starosty Jarocińskiego, Al. Niepodległości 10-12, 63-200 Jarocin, promocja@powiat-jarocinski.pl

Niematerialne dziedzictwo kulturowe to tradycje i przekazy ustne, w tym również język, sztuki widowiskowe, zwyczaje, rytuały i obrzędy świąteczne, a także wiedza i umiejętności, związane z rzemiosłem tradycyjnym. Daje ono podstawę do określania własnej tożsamości poszczególnym osobom i całym grupom - społecznym, narodowym, etnicznym, religijnym. Pozwala na znalezienie i nazwanie wspólnych wartości i celów, a także sposobów funkcjonowania. Przyczynia się również do wzrostu poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz jest źródłem inspiracji dla ludzkiej kreatywności.

Utworzenie Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego ma niezwykle istotne zadanie: przedstawienie bogactwa i różnorodności żywego dziedzictwa niematerialnego oraz wyrażenie uznania dla społeczności kultywujących własne tradycje. Jednocześnie stworzy ona podstawę do umieszczenia przejawów niematerialnego dziedzictwa kulturowego z terenu naszego kraju na międzynarodowych listach, prowadzonych przez UNESCO. Będzie to istotny element promocji polskich tradycji w świecie.