10 lat Powiatu Jarocińskiego w Unii Europejskiej

Dodano 30 kwietnia 2014, wpis archiwalny 10 lat Powiatu Jarocińskiego w Unii Europejskiej

Największą dotację unijną pozyskano na modernizację jarocińskiego szpitala (blisko 9 mln zł), ale dzięki środkom unijnym dokonano także zakupu sprzętu medycznego podnoszącego standard leczenia w placówce. Wsparcie środków unijnych wpłynęło także na poprawę stanu dróg - przebudowano drogi powiatowe: Jarocin – Żerków – Śmiełów – Ruda Komorska; Kotlin – Sławoszew – granica powiatu; Rusko – Jaraczewo; drogę w Mieszkowie.  Inwestycje te zostały zasilone funduszami unijnymi w wysokości blisko 13 mln zł. Blisko 21 mln zł pochodzących z budżetu Unii trafiło w minionej dekadzie na działania realizowane w zakresie przeciwdziałania bezrobociu: szkolenia, staże, przygotowanie zawodowe, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Na wejściu Polski do Unii Europejskiej skorzystały także placówki oświatowe, które zostały poddane modernizacjom. Szkoły wzbogaciły się w nowoczesny sprzęt dydaktyczny, nauczyciele korzystali z bezpłatnych szkoleń, uczniowie otrzymali stypendia. Środki unijne pozwoliły również na skorzystanie z programów związanych z wymianą międzynarodową młodzieży. Samorządowi powiatu jarocińskiego udało się także pozyskać fundusze na działania proekologiczne, m.in. rewaloryzację parku w Górze. Nie można też zapomnieć o środkach unijnych, które wsparły realizację projektu promującego walory turystyczne i kulturowe regionu południowo – zachodniej Wielkopolski „Z Napoleonem do Wielkopolski”.