140 tys. zł dla organizacji pozarządowych

Dodano 27 marca 2009, wpis archiwalny

Do ogłoszonego przez Zarząd Powiatu w Jarocinie konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, upowszechniania kultury fizycznej i sportu a także krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży wpłynęło 39 ofert. 17 z nich dotyczyło przedsięwzięć kulturalnych, 16 - imprez o charakterze sportowo – rekreacyjnym, 6 – organizacji letnich obozów szkoleniowych dla dzieci i młodzieży.Jak co roku oczekiwania oferentów były znacznie większe niż przewidziane do rozdysponowania środki. Na realizację zadań w zakresie kultury powiat zaplanował 80 tys. zł, a łączna wartość zgłoszonych przedsięwzięć kulturalnych opiewała na kwotę blisko 160 tys. zł. Po analizie wniosków rekomendowanych przez komisję konkursową kierowaną przez wicestarostę Przemysława Musielaka, Zarząd Powiatu w Jarocinie zdecydował, że w tym roku samorząd wesprze 14 pomysłów kulturalnych. Wśród nich znalazły się m.in. organizacja Nocy Muzeów, która odbędzie się 16 maja w Śmiełowie oraz Polskiej Akademii Gitary, która zawita w sierpniu do Jarocina. Powiat objął także mecenatem koncerty w ramach Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, dwunastą edycję Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych oraz czternastą edycję Festiwalu Solistów i Zespołów Akordeonowych.Tegoroczne dotacje na zadania z zakresu kultury fizycznej i sportu zaplanowano na poziomie 60 tys. zł, w tym 15 tys. zł na organizację obozów. Także tu oczekiwania wnioskodawców były wyższe, sięgały blisko 84 tys. zł. Spośród 12 wyłonionych ofert największą dotację przyznano Szkolnemu Związkowi Sportowemu Powiatu Jarocińskiego, który jest organizatorem imprez sportowych dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, zaplanowanych w kalendarzu Szkolnego Związku Sportowego „Wielkopolska”. Decyzją zarządu wsparcie otrzyma także Klub Sportowo – Rekreacyjny TKKF „Europejczyk” z Chrzana na organizację biegu sztafetowego z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej po terenie Ziemi Jarocińskiej oraz z Jarocina na Westerplatte. Dotację pozyskało również Stowarzyszenie Rodziców i Terapeutów „OPUS” na organizację VI Integracyjnych Zmagań Sportowych. Z dofinansowania do organizacji letnich sportowych obozów szkoleniowych dla dzieci i młodzieży skorzystają w tym roku 4 organizacje: MLUKS „VICTORIA”, UKS „TRÓJKA”, Stowarzyszenie Przyjaciół „DWÓJKI” i Salezjańska Organizacja Sportowa.

Do oceny wniosków Zarząd Powiatu w Jarocinie powołał komisję konkursową w składzie: Przemysław Musielak , Zbigniew Kuzdżał, Jan Szczerbań, Anna Niestrawska, Halina Ulke, Jan Jajor (zrezygnował z udziału w komisji ze względu na złożenie przez organizacje pozarządowe, których jest reprezentantem dwóch ofert na dofinansowanie zadań z zakresu kultury)

{mosimage}Przemysław Musielak – wicestarosta, przewodniczący komisji konkursowej: Przede wszystkim dokonaliśmy merytorycznej oceny wniosków uwzględniając stopień zaangażowania w realizację zadania: oferenta, sponsorów, czy innych jednostek organizacyjnych. Duże znaczenie miały dotychczasowe doświadczenia oferenta przy realizacji podobnych zadań, przewidywane efekty, charakter i zasięg oddziaływania, możliwości organizacyjne, materialne i kadrowe niezbędne do realizacji zadania. Braliśmy pod uwagę także stosunek wnioskowanej dotacji z budżetu Powiatu Jarocińskiego do całości kosztów przedsięwzięcia.