81. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Dodano 01 września 2020, wpis archiwalny 81. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Dziś w 81. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, przedstawiciele Zarządu Powiatu Jarocińskiego złożyli kwiaty, aby oddać hołd wszystkim Polakom walczącym w tej batalii.

1 września 1939 roku dokładnie o godz. 4.47 niemiecki pancernik szkolny Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte, znajdującą się na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Tego samego dnia rozporządzeniem prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego wprowadzony zostaje na terenie całej Polski stan wojenny. W II wojnie światowej uczestniczyło ponad 1,7 mld. ludzi z 61 państw. W wyniku konfliktu zginęło około 60 milionów osób, w tym 6 mln obywateli Polski.