otwórz widżet facebooka

Akcja „Sprzątanie świata – Polska 2022”

Dodano 06 września 2022, wpis archiwalny

Akcja „Sprzątanie świata – Polska 2022”


Starostwo Powiatowe w Jarocinie, wzorem lat ubiegłych, włącza się w organizację akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2022”
Temat tegorocznej 29. edycji akcji „Sprzątanie świata – Polska 2022” to: „Wszystkie śmieci są nasze!”
Jak zawsze kulminacja akcji nastąpi w trzeci weekend września, w tym roku to 16-18 września. Na terytorium powiatu jarocińskiego akcja „Sprzątanie świata – Polska 2022” przypadnie na dzień 16 września 2022 r. (piątek).
Koordynator akcji – Fundacja Nasza Ziemia nawet na moment nie zwalnia tempa, ponieważ każda kolejna akcja to okazja do tego, żeby zakomunikować manifest nieśmiecenia; w tym roku mówiąc głośno i wyraźnie: „Wszystkie śmieci, na całym świecie są nasze! Te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez człowieka. Innych na naszej Planecie nie ma.”
Przeprowadzona corocznie na terytorium powiatu jarocińskiego akcja potwierdza sens jej kontynuowania. Szczególnie pocieszające jest to, że zebranych przez uczestników akcji odpadów jest z roku na rok znacznie mniej. W akcji biorą udział głównie uczniowie szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych funkcjonujących na terytorium powiatu oraz Społeczna Straż Rybacka i Koła Polskiego Związku Wędkarskiego.
W ramach akcji tradycyjnie przeprowadzane jest sprzątanie w terenie, ze szczególnym uwzględnieniem terenów leśnych, rekreacyjnych i terenów wokół akwenów wodnych. Znaczna część odpadów zostaje posegregowana. W ramach akcji odbywają się także konkursy i przedstawienia poświęcone ochronie środowiska naturalnego, promujące hasło edycji – każda bowiem okazja do zdobywania wiedzy o środowisku, jego stanie i zagrożeniach jest cenna z dydaktycznego punktu widzenia.
Dla sprawnego przebiegu tego masowego przedsięwzięcia Starostwo Powiatowe w Jarocinie wystąpiło do placówek oświatowych z terenu miasta i gminy Jaraczewo, miasta i gminy Jarocin, gminy Kotlin, miasta i gminy Żerków, innych placówek oświatowo-wychowawczych funkcjonujących na terytorium powiatu oraz do ww. instytucji o rozpropagowanie celu i założeń organizacyjnych akcji.
Na pokrycie kosztów organizacji akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2022” w powiecie jarocińskim, przeznaczono ze środków budżetu powiatu jarocińskiego sumę około 10 000 zł, za co lokalni organizatorzy zakupią materiały związane z przeprowadzeniem akcji (worki na śmieci i rękawice, ręczne narzędzia pomocne przy sprzątaniu itp.). Z sumy tej zapłacone zostaną również rachunki za wywóz zebranych odpadów na składowisko.
Więcej informacji o tegorocznej akcji: http://www.naszaziemia.pl/

×