Analiza stanu zabytków w powiecie jarocińskim

Dodano 04 lipca 2007, wpis archiwalny

Na zaproszenie starosty Stanisława Martuzalskiego w spotkaniu wzięli udział burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu jarocińskiego oraz pani wicewojewoda Ewa Krzyżanowska – Walaszczyk.
    Podczas spotkania pani konserwator omówiła zagadnienia związane z ochroną i stanem zabytków. W najgorszym stanie są zabytki w gminie Kotlin, całkowitej renowacji powinien być poddany tamtejszy pałac. Nie lepiej kształtuje się sytuacja z Pałacem w Górze oraz w Zakrzewie. Oba obiekty nie spełniają swojej pierwotnej funkcji – obecnie pałac w Górze funkcjonuje jako Dom Dziecka, a w Zakrzewie znajduje się Dom Pomocy Społecznej. Nie oznacza to jednak, że w powiecie jarocińskim pod względem zabytków jest bardzo źle. To właśnie w jego granicach znajduje się obiekt, za renowację którego po raz pierwszy  przyznano nagrodę Wojewody Wielkopolskiego i Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. Statuetkę przedstawiającą kopię kolumny bazyliki w Trzemesznie otrzymał ks. proboszcz parafii rzymsko – katolickiej w Brzostkowie w gm. Żerków za rewaloryzację zabytków tamtejszego Kościoła i wkład w ochronę zabytków.
    Konsekwencją rozmów podczas spotkania było omówienie zagadnień dotyczących planu ochrony zabytków w powiecie jarocińskim. Na zakończenie uczestnicy zwiedzili Muzeum Napoleońskie znajdujące się przy pałacu w Witaszycach.