Bezpłatne porady prawne od nowego roku

Dodano 19 listopada 2015, wpis archiwalny Bezpłatne porady prawne od nowego roku

Punkty prawne będą działać zgodnie z uchwaloną 5 sierpnia 2015r. Ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. W Jarocinie powstaną dwa punkty pomocy prawnej: pierwszy w siedzibie Starostwa, drugi w budynku Jarocińskiego Ośrodka Kultury. Punkt w Kotlinie będzie działał w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. – Cieszy mnie, że udało nam się zorganizować aż trzy punkty porad prawnych przez co więcej mieszkańców będzie mogło skorzystać z oferowanej pomocy. Ubolewam jednak nad tym, że ustawa nakłada na nas takie ograniczenia, że niestety z bezpłatnych porad nie będą mogli korzystać wszyscy – mówi starosta Bartosz Walczak.

Jarocińskie biura prowadzone będą przez Starostwo Powiatowe, a porad udzielać w nich będą adwokaci i radcowie prawni. Natomiast prowadzenie punktu w Kotlinie Zarząd Powiatu zadecydował, w drodze otwartego konkursu ofert, przekazać organizacji pozarządowej. Zainteresowane podmioty swoje oferty mogą składać do 7 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Jarocinie. Prowadzenie punktu przez organizację pozwala na udzielanie porad także przez doradców podatkowych, absolwentów wyższych studiów prawniczych oraz aplikantów adwokackich i radcowskich.

Bezpłatne porady prawne:

Dla kogo?

• osoby, które nie ukończyły 26. roku życia,

• osoby, które ukończyły 65 lat,

• osoby, którym w ostatnim roku przyznano świadczenie z pomocy społecznej,

• osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,

• kombatanci i weterani,

• zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Co obejmują?

• informacje o przysługujących uprawnieniach i spoczywających obowiązkach,

• wskazywanie sposobu rozwiązania problemu prawnego,

• pomoc w sporządzeniu projektów dokumentów.

Jaki zakres prawa?

• prawo pracy,

• przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej,

• prawo cywilne,

• prawo karne,

• prawo administracyjne,

• prawo ubezpieczeń społecznych,

• prawo rodzinne,

• prawo podatkowe z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Otwarty konkurs ofert na powierzenie organizacji pozarządowej prowadzącej działalność pożytku publicznego, zwanej dalej „organizacją pozarządową”, prowadzenia jednego punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w Powiecie Jarocińskim w 2016 roku – w Kotlinie, w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kotlinie, przy ul. Poznańskiej 22, 63-220 Kotlin - szczegóły