otwórz widżet facebooka

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Dodano 31 lipca 2018, wpis archiwalny CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

W Powstaniu Warszawskim walczyła też ludność cywilna: mężczyźni i kobiety, nawet dzieci. Po pięciu okrutnych latach wojny i okupacji wszyscy pragnęli wolności, wierzyli, że mogą ją zdobyć. Byli nieprzygotowani i źle uzbrojeni, ale odważyli się po nią sięgnąć. Zdecydowana większość żołnierzy AK biorący udział w powstaniu miała zaledwie 20 lat. Od pierwszego niemal dnia miasto było regularnie bombardowane, palone i niszczone. Brakowało wszystkiego: broni, amunicji, sprzętu, łączności, wody, lekarstw, jedzenia, opatrunków…

 

Powstanie planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Wytrzymali 63 dni! Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W czasie walk w Warszawie poległo ok. 20 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. W tym zginęło 30 tys. dzieci! Po upadku powstania ok. 500 tys. pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy hitlerowcy wypędzili z miasta, które później zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

 

Należy też pamiętać, że w oddziałach powstańczych walczyli też Jarociniacy, a wśród nich min. Józef Gołaś, Antoni Binkowski i por. Józef Myśliński, który w 1918r. wraz z bratem Wacławem walczył też w Powstaniu Wielkopolskim.

 

 „Sens walki powinien być mierzony nie jej szansami na zwycięstwo, lecz wartościami, w obronie których walka została podjęta” – prof. Henryk Elzenberg.

Cześć Ich pamięci!

link do filmu:

×