Ciągnik dla Zarządu Dróg Powiatowych

Dodano 26 sierpnia 2009, wpis archiwalny

Wraz z ciągnikiem zakupiono: głowicę do koszenia traw i krzewów, głowicę do ścinki poboczy, głowicę do czyszczenia i pogłębiania rowów, głowicę do frezowania pni oraz ładowacz czołowy Tur. Koszt całego zestawu wyniósł: 438 970, 64 zł.

Ciągnik rozpoczął prace na drogach powiatowych 18 sierpnia 2009 roku. Pierwszą pracą jest koszenie poboczy. Przez tydzień wykoszono obustronnie 50 km dróg na terenie Gminy Kotlin i Jarocin. Ponieważ koszenie odbywa się dwoma maszynami można dwukrotnie zwiększyć szybkość prac a tym samym zwiększyć częstotliwość koszenia, co zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo i estetykę dróg – uzasadnia potrzebę zakupu urządzenia Wiesław Ratajczak z Zarządu Dróg Powiatowych w Jarocinie. Dodatkowo głowica do koszenia jest zamocowana na wysięgniku, co umożliwia wykaszanie przeciwskarp rowów, co do tej pory wykonywane było tylko ręcznie. Ponadto kosiarka przystosowana jest do koszenia drobnych krzewów – argumentuje W. Ratajczak.

Zakup głowicy do ścinki poboczy oraz czyszczenia i pogłębiania rowów spowoduje zwiększenie zakresu wykonywanych robót. Do tej pory prace te były zlecane po przeprowadzeniu procedury przetargowej. W 2009 roku przeznaczono 30 tys. zł na ścinkę poboczy oraz 30 tys. zł na odbudowę rowów. Obecnie, prace takie - poza odtworzeniem głębokich zbiorczych rowów - Zarząd Dróg Powiatowych w Jarocinie będzie wykonywał we własnym zakresie

Dzięki głowicy do frezowania pni obniżą się także koszty wycinki drzew. Do tej pory koszt zlecenia sfrezowania jednego dużego pnia sięgał kilkuset złotych.

Zakup ładowacza czołowego Tur pozwoli natomiast ograniczyć konieczność wynajmowania ładowarek do załadunków materiałów do utwardzania dróg i poboczy.