otwórz widżet facebooka

Czysty powiat

Dodano 28 września 2006, wpis archiwalny

Ogólnopolski finał tegorocznej, 13 edycji kampanii przypadł na 15,16 i 17 września. Na terenie powiatu jarocińskiego kulminacja akcji przypadła na dzień 15 września. Tematem tegorocznej edycji była selektywna zbiórka odpadów – jej wprowadzanie w naszych domach, miejscach pracy, gminach. Oprócz tradycyjnego sprzątania w terenie, w szkołach odbyły się liczne konkursy wiedzy proekologicznej, wystawy, przedstawienia poświęcone ochronie środowiska naturalnego. Przykładowo w Gimnazjum Nr 1 w Jarocinie przeprowadzono konkurs prac plastycznych pod hasłem „Selektywna zbiórka odpadów” oraz wykonano gazetki tematyczne „Sprzątanie świata” i „Pomóżmy Ziemi”; w Zespole Szkół Nr 3 w Jarocinie odbył się apel ekologiczny skierowany do uczniów nt. selektywnej zbiórki odpadów, w Szkole Podstawowej w Witaszycach przeprowadzono dwa konkursy proekologiczne nawiązujące do przesłania tegorocznej kampanii, w Szkole Podstawowej w Noskowie odbył się konkurs dotyczacy wykorzystywania odpadów opakowaniowych. Uczniowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Cerekwicy zlikwidowali dwa nielegalne wysypiska odpadów, a uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie – cztery.        

Jak co roku akcja została wsparta środkami Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Jarocinie. „W dzisiejszych czasach propagowanie i budowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży jest bardzo ważne, dlatego powiat jarociński chętnie włącza się w przedsięwzięcia na rzecz ochrony środowiska – podkreśla starosta jarociński Sławomir Wąsiewski. Na akcję „Sprzątanie świata – Polska 2006” powiat przeznaczył 7 tys. zł. Pieniądze wykorzystano głównie na zakup materiałów związanych z przeprowadzeniem akcji (worki na śmieci i rękawice, ręczne narzędzia pomocne przy sprzątaniu itp.). Z sumy tej zapłacone zostały również rachunki za wywóz zebranych odpadów na miejscowe składowiska i należne opłaty składowiskowe.
Ogółem na komunalne wysypiska w Jarocinie, Goli, Brzóstkowie i Kotlinie wywieziono ponad 1.200 worków, z czego znaczna część zebrana była w sposób selektywny z wydzieleniem makulatury, szkła, tworzyw sztucznych i złomu metali.

Poniższa tabela przedstawia liczbę uczestników oraz ilość zebranych odpadów wg gmin powiatu jarocińskiego.

Lp.Nazwa Liczba uczestników Ilość zebranych odpadów
(worki 120 l) 
 1.Miasto i Gmina Jarocin5 350 700 
 2.Miasto i Gmina Żerków 950 250 
 3.Gmina Jaraczewo 1 400 145 
 4.Gmina Kotlin800 160
 Ogółem Powiat Jarociński 8 500 1 255  
×