Dobre praktyki samorzadności w powiecie

Dodano 14 października 2014, wpis archiwalny Dobre praktyki samorzadności w powiecie

Tematem przewodnim spotkania były dobre praktyki samorządności, a wśród nich sprawy związane z funduszem sołeckim i wioskami tematycznymi. Nowe perspektywy dla społeczności lokalnych w tym zakresie przedstawił Michał Żabiński – dyrektor Wydziału Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych w jarocińskim starostwie, zaangażowany w tworzenie wioski tematycznej w Mieszkowie. Nie we wszystkich sołectwach powiatu fundusz funkcjonuje, dlatego cenne jest przekazywanie tych dobrych praktyk innym społecznościom – zachęcał sołtysów do wymiany doświadczeń prelegent.

Jako przykłady dobrych praktyk w samorządzie powiatu jarocińskiego starosta Mikołaj Szymczak pokazał przede wszystkim realizację dwóch ogromnych inwestycji: przebudowy wiaduktów w Jarocinie i rozbudowę szpitala. Wskazał jednocześnie, że szereg inwestycji w powiecie jarocińskim realizowanych jest przy udziale środków pozyskanych z zewnątrz. Wsparły one m.in. przebudowę dróg, ale też projekty podnoszące jakość nauczania, czy służące zwalczaniu bezrobocia.

Zjazd sołtysów był także dobrą okazją do przekazania przez Karola Banaszaka – kierownika jarocińskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - najświeższych informacji dotyczących pomocy dla rolnictwa z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Sołtysi mieli także możliwość zwiedzenia Muzeum Dwóch Imperiów, po którym oprowadził ich właściciel Tomasz Klauza.