Dom Pomocy Społecznej w Zakrzewie w przebudowie

Dodano 10 października 2005, wpis archiwalny Istniejący od 1948 roku, położony w zabytkowym kompleksie parkowo-pałacowym, DPS w Zakrzewie niesie pomoc osobom dorosłym niepełnosprawnym intelektualnie. Funkcje mieszkalne realizowane są w 3 obiektach: pałacu, domu rodzinnym oraz budynku poadministracyjnym. Część pensjonariuszek to osoby stale leżące lub mające problemy z poruszaniem się a także poruszające się na wózkach inwalidzkich. Obecnie rehabilitacja fizyczna odbywa się w budynku poadministracyjnym, gdzie prowadzone są zajęcia z wykorzystaniem przyborów do ćwiczeń, sprzętu rehabilitacyjnego, materacy do masażu. Z zajęć w tym obiekcie korzystać mogą tylko osoby poruszające się samodzielnie. Wobec osób leżących, poruszających się na wózkach i mających trudności z poruszaniem się stosuje się mniej efektywną rehabilitację przyłóżkową. Sytuacja ta spowodowana jest niedostateczną ilością pomieszczeń do rehabilitacji a także niedostosowaniem obiektów do odpowiedniej komunikacji pionowej i poziomej.

Realizowane przedsięwzięcie ma na celu zintensyfikowanie zajęć rehabilitacyjnych (zarówno fizycznych jak i społecznych). Zakłada się zapewnienie dostępu do zajęć wszystkim mieszkankom Domu oraz wprowadzenie nowych form ćwiczeń. W tym celu niezbędne jest wykonanie robót budowlanych, w wyniku których powstaną nowe lub zostaną zaadoptowane pomieszczenia służące fizjoterapii i rehabilitacji społecznej. Dzięki pracom modernizacyjnym i zainstalowaniu w każdym budynku dźwigów osobowych przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych usprawniona zostanie komunikacja pozioma i pionowa. We wszystkich obiektach powstaną dodatkowe pomieszczenia służące rehabilitacji fizycznej i społecznej. W wyniku realizacji przedsięwzięcia problem niedostatecznej rehabilitacji mieszkanek DPS w Zakrzewie zostanie kompleksowo rozwiązany.