Drzwi otwarte w szkołach ponadgimnazjalnych

Dodano 06 marca 2014, wpis archiwalny Drzwi otwarte w szkołach ponadgimnazjalnych

Za nami

Drzwi otwarte w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie 28.02 i 01.03.2014 r.(relacja poniżej)

Przed nami

Na Drzwi otwarte zapraszają

Zespół Szkół Przyrodniczo – Biznesowych w Tarcach – 14 i 22.03.2014 r. w godz. 8-14,

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie – 15.03.2014 r. godz. 9-12

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie – 22.03.2014 r. godz. 10

Oblężenie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2

Jarocińska „dwójka” po raz kolejny przeżyła  prawdziwe oblężenie. Przez dwa dni „Drzwi otwartych” Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie odwiedziło blisko 700 uczniów klas trzecich gimnazjów. Wśród nich byli uczniowie nie tylko z powiatu jarocińskiego, ale również z powiatów ościennych, m.in. pleszewskiego, krotoszyńskiego, średzkiego.

Drzwi Otwarte rozpoczęły się w piątkowe południe. Było dynamicznie, kolorowo i głośno. 500 gimnazjalistów słuchało Bałkanicy w wykonaniu uczniów „dwójki” oraz oglądało popisy taneczne, akrobatyczne i sportowe.

Na szkolnym parkingu funkcjonariusze PSP w Jarocinie oraz uczniowie klasy III technikum mechanicznego z przysposobieniem pożarniczym przygotowali pokaz gaszenia pożaru substancji łatwopalnej oraz akcji ratownictwa technicznego.

Następnie gimnazjaliści pod opieką nauczycieli i swoich starszych kolegów udali się na prawie półtoragodzinny spacer po szkole. Plan wycieczki obejmował 25 punktów. Gimnazjaliści z dużym zainteresowaniem przyglądali się nowoczesnej bazie sportowej (boiska wielofunkcyjne, ORLIK, sala sportowa, siłownia, sala aerobiku). Dowiedzieli się, że matematyka nie jest taka straszna, nauka języków obcych może być doskonałą zabawą, a nauki przyrodnicze są pasjonujące. Młodzież mogła zobaczyć, jak działa szkolne radio „Dwójka”. Atrakcyjnie wyglądała prezentacja poszczególnych kierunków kształcenia. Młodzież zwiedzała pracownie: elektryczną, elektroniczną, samochodową, mechaniczną, fryzjerską oraz hotelarską. W pracowni hotelarskiej można było zobaczyć sztukę carvingu (dekoracje wykonane z warzyw), w pracowni fryzjerskiej zrobić sobie świetną fryzurę, w pracowni mechanicznej zasiąść za kierownicą pojazdu solarnego, w pracowni elektronicznej i elektrycznej zobaczyć zasady działania urządzeń elektronicznych  i odnawialnych źródeł energii, w pracowni poznać działanie sprzętu diagnostycznego. Uczniowie zainteresowani  nauką w Zasadniczej Szkole Zawodowej mogli porozmawiać z przedstawicielami Cechu Rzemiosł Różnych, Zakładów Przetwórstwa Mięsnego  Biegun,  JAFO, Auto – Dutkiewicz, RBB – STAL, SHP „Zgoda”, Krawiectwa Odzieży Lekkiej i Ciężkiej Elżbiety Zakrzewskiej, którzy przedstawiali oferty praktyk.  O tajnikach zawodu sprzedawcy, piekarza, wędliniarza, cukiernika, kucharza w pracowniach przedmiotowych opowiadali uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Gimnazjaliści mogli również skorzystać z porad doradcy zawodowego, który przez dwa dni pełnił w szkole dyżur.

W sali wojskowej można było zobaczyć pozorowaną akcję ratowniczą z pola walki czy też złożyć karabin.  Służbę wojskową przybliżali gimnazjalistom oficerowie z 16 JBRL. Z kolei w sali policyjnej funkcjonariusze Powiatowej Komendy Policji w Jarocinie opowiadali o programie zajęć z przysposobienia policyjno – prawnego oraz pracy w policji.