otwórz widżet facebooka

Francuskie popołudnie w Soplicowie

Dodano 22 czerwca 2012, wpis archiwalny

Udział w inscenizacji zapowiedziały Grupy Rekonstrukcji Historycznej z całej Polski. Będą to: 2. Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego z Krotoszyc, 4. Pułk Piechoty z Łodzi, 1. Kompania Grenadierów, 1. Legia Polsko-Włoska z Nysy, Legia Polsko-Włoska z Kędzierzyna Koźle, 47. Infanterie Regiment von Grawert z Kłodzka oraz Garnison Regiment von Lattorf z Kędzierzyna Koźle. Niewątpliwą atrakcją będą starcia obu wojsk na bagnety, ale również huk kilku armat i efektowne wybuchy pirotechniczne. Wszystko to będzie sprzyjało „przeniesieniu” widzów do czasów wojen napoleońskich, które przez ponad 20 lat toczyły się na przełomie XVIII I XIX wieku w Europie. Oczywiście na tak dużej imprezie nie może zabraknąć Cesarza Francuzów, jego uroczysty wjazd do Soplicowa oficjalnie rozpocznie imprezę. Później Cesarz uda się na plac bitewny, gdzie będzie przyglądał się żołnierskim zmaganiom.

Okres wojen napoleońskich to czas kiedy praktycznie każdy Polak wiązał nadzieje z odzyskaniem niepodległości i wyzwoleniem się spod jarzma zaborców. Polacy dzielnie walczyli u boku wojsk Napoleona. 1 Pułk Szwoleżerów-Lansjerów był jednym z najbardziej elitarnych pułków gwardii Napoleona, a Dezydery Chłapowski z Turwi, był jednym z osobistych adiutantów i ulubieńców Napoleona. Wierna służba zaowocowała powstaniem, na mocy pokoju w Tylży w 1807r., Księstwa Warszawskiego. W tych czasach wojska francuskie często przebywały na ziemiach polskich. W związku z tym bardzo mocno przenikały się nie tylko obyczaje wojskowe czy kulturalne, ale także kulinarne. Dlatego też do udziału w festynie organizatorzy zaprosili „Teatr Kulinarny Krzysztofa Górskiego”, który w ogromnym kotle ugotuje tradycyjną zupę cebulową. Dodatkiem do niej będą smażone na patelni, o średnicy 1,6 metra, grzanki. Polską tradycję kulinarną reprezentować będzie „soplicowski” bigos.

W scenerii soplicowskiego folwarku będzie można obejrzeć wystawę z prywatnego muzeum napoleońskiego Tomasza Kluzy z Witaszyc, czy też film Andrzeja Wajdy pt. „Pan Tadeusz”.

×