otwórz widżet facebooka

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Bezpieczne przekształcenie

Starosta Stanisław Martuzalski uczestniczył w konferencji dla samorządowców pt. „Ratujemy polskie szpitale”. W spotkaniu wzięli udział premier Donald Tusk oraz minister zdrowia Ewa Kopacz. Podczas warszawskiej konferencji przedstawiony został program „Ratujemy polskie szpitale”, który  ma umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego skuteczne i bezpieczne przekształcenie szpitali.

20 lutego 2009
Informacje ogólne

Spotkanie z Afryką

Na zakończenie kampanii Unicef „Na ratunek dzieciom w Kongo” w Zespole Szkół Specjalnych w Jarocinie zorganizowano „Spotkanie z Afryką”, w ramach którego do szkoły przyjechał doktor nauk ekonomicznych Killion Munyama, wykładowca na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. 

16 lutego 2009
Informacje ogólne

Miłość niejedno ma imię...

Weronika Krzynowek z ZSO i Patryk Nowaczyk z ZSP nr 2 zajęli eksekwo pierwsze miejsce w powiatowym konkursie Recytatorskim „Miłość niejedno ma imię…”. Konkurs odbył się w bibliotece Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie 12 lutego 2009.

16 lutego 2009
Informacje ogólne

Medalion majora Gorzeńskiego

We Lgowie, na grobie dowódcy jarocińskiego batalionu powstańczego, majora Zbigniewa Ostroróg – Gorzeńskiego odsłonięto medalion z wizerunkiem majora oraz wmurowano  Wielkopolski Krzyż Powstańczy. Uroczystość odbyła się 15 lutego 2009 roku, w 140. rocznicę urodzin majora Gorzeńskiego.

16 lutego 2009
Informacje ogólne

Powstańcy Wielkopolscy z Wilkowyi

Zakończyły się powiatowe obchody 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Głównym punktem uroczystości zorganizowanej na terenie Wilkowyi było odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej powstańców. Uroczysty charakter zakończenia obchodów podkreśliła wspaniała akademia zorganizowana przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół w Wilkowyi, któremu patronują Powstańcy Wielkopolscy.

16 lutego 2009
Informacje ogólne

Spotkanie rodzin powstańczych

10 lutego, w restauracji Klubowa spotkały się rodziny Powstańców Wielkopolskich. Poza mieszkańcami Ziemi Jarocińskiej, przybyli nawet przedstawiciele rodzin mieszkających obecnie w Bygdoszczy, Pleszewie czy Krotoszynie. Okazję taką stworzyły im władze powiatu jarocińskiego zapraszając do Jarocina na spotkanie wspomnieniowe przy ciastku i kawie. Uroczystość była kolejną, zorganizowaną przez starostwo w ramach obchodów 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Podczas spotkania starosta Stanisław Martuzalski przekazał członkom rodzin książkę Jana Jajora "Jarocińscy Powstańcy Wielkopolscy 1918-1919" oraz Wielkopolskie Krzyże Powstańcze wykonane na zlecenie powiatu przez artystę Piotra Mastalerza – absolwenta wydziału rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Krzyżami z żywicy poliestrowej, stanowiącej imitację brązu, oznakowane zostaną groby Powstańców Wielkopolskich.

12 lutego 2009
Informacje ogólne

Odsłonięcie medalionu majora Gorzeńskiego

W ramach obchodów 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, w niedzielę, 15 lutego 2009 roku  odbędzie się odsłonięcie medalionu dowódcy jarocińskiego batalionu powstańczego, majora Zbigniewa Ostroróg – Gorzeńskiego i wmurowanie Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego na grobie majora we Lgowie. Uroczystość, która odbędzie się w 140. rocznicę urodzin majora Gorzeńskiego,  rozpocznie się o godz. 10.00 mszą św. w kościele we Lgowie.

12 lutego 2009
Informacje ogólne

Zarobili na... giełdzie

Zakończyła się VII edycja Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej (SIGG 7), organizowanej przez Fundację Edukacji Rynku Kapitałowego przy wsparciu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W Polsce w grze uczestniczyło ponad 5 tys. drużyn (w tym 368 z Wielkopolski). Do rywalizacji włączyło się także 29 uczniów z ZSP nr 2 w Jarocinie, reprezentujących 8 komitetów inwestycyjnych.  Zadaniem uczestników było inwestowanie na giełdzie wirtualnych 100.000 zł w akcje firm WIG 20 i mWIG-40 oraz w lokaty bankowe. W grze bardzo dobrze spisali się przedstawiciele zespołu A.K.G. Team Buisnes (Joanna Piątka, Krzysztof Lewiński, Grzegorz Wiza) z klasy III Liceum Ogólnokształcącego Wojskowego, którzy mimo bardzo trudnej i nieprzewidywalnej sytuacji na giełdzie, zarobili w czasie trwania konkursu 7.85 %, co dało im 6 miejsce w Wielkopolsce i 85 w Polsce. Opiekunami komitetów byli nauczyciele: Adam Cyfert oraz Anna Konieczna.

11 lutego 2009
Informacje ogólne

XIII Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce

25 uczniów z terenu powiatu jarocińskiego zakwalifikowało się do wojewódzkiego etapu konkursu wiedzy o Wielkopolsce. Powiatowy etap XIII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce rozegrany został 5 lutego 2009 r. w Gimnazjum im. Bohaterów Armii „Poznań” w Jaraczewie. 

11 lutego 2009
Informacje ogólne

Benefisowa "dziesiątka"

W ostatni piątek stycznia świętowano jubileusz Powiatu Jarocińskiego. Uroczystość zorganizowana została w formie benefisu, podczas którego wspominano dokonania minionych 10 lat działalności samorządu i życzono dalszych sukcesów.

10 lutego 2009
Informacje ogólne

Hit dla Mariki i Kanbudu

Zakład Dziewiarski „MARIKA” s.c. w Jarocinie oraz Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe  KANBUD Sp. z o.o. w Cielczy otrzymały tytuł Wielkopolski Gospodarczo -Samorządowy HIT roku 2008. Nominacja do tego prestiżowego wyróżnienia przypadła jarocińskiemu przedsiębiorstwu ANIA - Anna Malecha.

09 lutego 2009
Informacje ogólne

Wyzwolenie Ziemi Jarocińskiej

W środę 24 stycznia 1945r. Jarocin został wyzwolony przez oddziały 33 Armii (ogólnowojskowej) dowodzonej przez gen. Wiaczesława Dimitrewicza Cwietajewa oraz żołnierzy 7 Korpusu Kawalerii Gwardii. Grupą żołnierzy radzieckich, którzy pierwsi wkroczyli do miasta dowodził pułkownik T. Wasilenko. Dla uczczenia pamięci poległych wzniesiono pomnik – mauzoleum na cmentarzu w Jarocinie, pod którym w 64. rocznicę wyzwolenia władze powiatu jarocińskiego złożyły wiązankę kwiatów. Tydzień później przy obelisku w Osieku samorządowcy oddali hołd poległym Polakom, którzy 31 stycznia 1945r. stoczyli potyczkę z żołnierzami niemieckimi ukrywającymi się w lesie między Osiekiem a Bielejewem.

09 lutego 2009
×