otwórz widżet facebooka

Informacje ogólne

Informacje ogólne

W hołdzie Powstańcom Wielkopolskim

27 grudnia 1918 roku w Wielkopolsce wybuchło powstanie. Patriotyzm, ofiarność oraz dobra organizacja działań powstańczych przyniosła niepodległość. Zwycięstwo odegrało duże znaczenie w procesie budowania II Rzeczypospolitej, w obronie jej granic i w odbudowie administracji polskiej.
88. rocznicę wybuchu powstania uczciły władze samorządowe powiatu i gminy Jarocin. W asyście harcerzy, pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, szkół i służb mundurowych Starosta Jarociński oraz Burmistrz Jarocina złożyli kwiaty pod pomnikiem ku czci mieszkańców Ziemi Jarocińskiej poległych w Powstaniu Wielkopolskim. Kilka tygodni wcześniej pomnik został przeniesiony z ul. Wyszyńskiego pod budynek starostwa na Al. Niepodległości. Podczas uroczystości historię Powstania przybliżył radny powiatowy, historyk i regionalista Jan Jajor. Pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Wilkowyi im. Powstańców Wielkopolskich dopełniły podniosłą ceremonię. Hołd powstańcom oddano także przy tablicy pamiątkowej umieszczonej przy kościele św. Marcina oraz pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na jarocińskim cmentarzu.

002.JPG 001.JPG

03 stycznia 2007
Informacje ogólne

Stypendium dla Adriana Pilarczyka z jarocińskiego ogólniaka

waldek_film_010.jpgUczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki Adrian Pilarczyk uzyskał stypendium Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich Fundacji "Porozumienia bez Barier". Stypendium dla wybitnie uzdolnionych uczniów wszystkich typów szkół przyznaje się w ramach działalności Funduszu Pomocy Młodym Talentom. W X edycji na 450 kandydatów otrzymało je 45 osób z całego kraju. Adrian wykazał się szczególnymi osiągnięciami z biologii. Adrian to miłośnik takich dziedzin jak: faunistyka, systematyka, ewolucjonizm, ekologia, biologia behawioralna i biologia środowiskowa. Dużo czasu poświęca również tzw. przesiadywaniu w terenie. Czynnie działa w programie analizowania liczebności płazów na terenie powiatu jarocińskiego i okolic. Jest finalistą stopnia wojewódzkiego XX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej (kwiecień 2005) oraz wielu innych konkursów na temat środowiska przyrodniczego. Opiekunem Adriana jest pani Maria Jezierska-Szyba – nauczycielka biologii w ZSO w Jarocinie. Uroczyste wręczenie stypendium odbyło się 11 grudnia 2006 w Warszawie w hotelu Victoria.

18 grudnia 2006
Informacje ogólne

Ambasador USA w Jarocinie

11 grudnia Stanisław Martuzalski - starosta jarociński, Adam Pawlicki - burmistrz Jarocina i Jarosław Łukasiewicz - przewodniczący Rady Miejskiej spotkali się z ambasadorem USA w Polsce Victorem Ashe. Ambasador przyjechał z krótką wizytą do Jarocina. Spotkanie było okazją do podjęcia tematów dotyczących przyszłości polskiego samorządu oraz inwestycji amerykańskich w naszym kraju.

HPIM7106.JPG

13 grudnia 2006
Informacje ogólne

Sprzęt ratowniczy dla OSP

8 jednostek OSP z terenu powiatu jarocińskiego należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (Jaraczewo, Jarocin, Cielcza, Witaszyce, Kotlin, Racendów, Żerków, Dobieszczyzna) zostało wyposażonych w zestawy ratownictwa medycznego R1. Zestawy o wartości 6,5 tys. zł każdy przekazał Zarząd Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Poznaniu. W uroczystości przekazania sprzętu uczestniczyli samorządowcy z terenu powiatu jarocińskiego ze starostą Stanisławem Martuzalskim na czele.

DSCF7179.JPG DSCF7189.JPG

13 grudnia 2006
Informacje ogólne

25. rocznica ogłoszenia stanu wojennego

IMG_0009.JPGWładze samorządowe powiatu jarocińskiego i gminy Jarocin oraz organizacje kombatanckie oddały hołd ofiarom komunizmu. 13 grudnia, w 25. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce, w asyście pocztów sztandarowych szkół, harcerzy oraz uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie złożono kwiaty pod pomnikiem "Solidarności" w Jarocinie.

13 grudnia 2006
Informacje ogólne

Takie smaki z Jarocina

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie zajęli I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym „Takie Smaki - Gwiazdka 2006”. Konkurs odbył się w dniach 7-10 grudnia w Poznaniu, a zorganizowany został przez Wyższą Szkołę Hotelarstwa i Gastronomii. Tematem pokazu była kuchnia staropolska, nawiązująca do bożonarodzeniowych tradycji.
Do konkursu zgłosiło się 61 drużyn. Po wstępnych eliminacjach do decydującej rozgrywki zakwalifikowały się 24. Uczniowie jarocińskiej „jedynki” zostali dostrzeżeni w kategorii najpiękniejsze stoisko i tradycyjne smaki w polskiej sztuce kulinarnej. Pod wrażeniem jarocińskiego stoiska był Maciej Kuroń - znawca dobrej kuchni, jeden z jurorów konkursu.
Uczniowie z ZSP nr 1 w Jarocinie zostali przygotowani do konkursu przez panią Karolinę Szymenderską. Bardzo duży wkład pracy w projektowanie i tworzenie stoiska włożyli panowie: Janusz Zwierzycki i Zbigniew Sędzicki.

DSC_1129.JPG
12 grudnia 2006
Informacje ogólne

Konkurs ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Jarocińskiego w 2007

Zarząd Powiatu w Jarocinie ogłasza otwarty konkurs ofert
ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Jarocińskiego w 2007 roku w zakresie:


1. Kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji,

2. Upowszechniania kultury fizycznej i sportu,
a także krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży,


3. Ochrony i promocji zdrowia,


Szczegółowe informacje

12 grudnia 2006
Informacje ogólne

Pieniądze na kulturę, sport i promocję zdrowia

Ponad 110 tys. zł zabezpieczono w budżecie powiatu jarocińskiego na realizację zadań w zakresie kultury, sportu i promocji zdrowia.
Pieniądze te zostaną rozdzielone pomiędzy organizacje pozarządowe, które zaprezentują najciekawsze oferty w konkursie ogłoszonym przez Zarząd Powiatu w Jarocinie. Projekty można składać do dnia 12 stycznia 2007 roku na specjalnym formularzu dostępnym w Biurze Obsługi Klienta w starostwie.
Najwięcej środków 60 tys. zł przeznaczono na zadania z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji. Wśród zadań ujęto m.in. organizację przedsięwzięć upamiętniających jubileusze: 120-lecia powiatu jarocińskiego i 750-lecia Jarocina. Znacznie większe środki niż w roku ubiegłym przeznaczono na zadania w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu, a także krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży. W 2006 roku była to kwota 25 tys. zł, natomiast na rok 2007 zaplanowano 49 tys. zł. Trzeci blok zadań obejmuje ochronę i promocję zdrowia. Przeznaczono na ten cel 4,5 tys. zł.

12 grudnia 2006
Informacje ogólne

Podsumowanie wyników V Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Eugeniuszu Kwiatkowskim

V Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Eugeniuszu Kwiatkowskim odbywał się w Jarocinie  w dniach 30 listopada 2 grudnia 2006 roku. Do rywalizacji tym razem stanęło 10 drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne noszące imię Eugeniusza Kwiatkowskiego: z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim, z Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 3 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Krakowie, Zespołu  Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku, z Centrum Kształcenia IMG_0078.JPGUstawicznego nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lublinie, z  Zespołu  Szkół Zawodowych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Nowej Dębie, z Zespołu  Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie, z Zespołu Szkół nr 4 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Warszawie, z Zespołu Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Koninie, z Zespołu  Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Puławach oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Jarocinie.

11 grudnia 2006
Informacje ogólne

Mikołajkowe prezenty dla Domu Dziecka w Górze

Znany jest na całym świecie. W Anglii jako Father Christmas, w Danii Julemanden, w USA Santa Claus, we Włoszech Babbo Natale, w Czechach Mikulas, w Niemczech - Heilige Nicolaus.
Dzień świętego Mikołaja jest dniem pełnym radości dla dzieci, poprzedzonym niecierpliwym oczekiwaniem na spełnienie się marzeń. W tym szczególnym dniu dziecięce marzenia próbowali spełnić także starosta jarociński Stanisław Martuzalski i wicestarosta Przemysław Musielak. Niespodziewanie zjawili się w Domu Dziecka w Górze wręczając dzieciom dwie ogromne paczki, w których znajdowały się piękne ręczniki kąpielowe. „Dzisiaj przywieźliśmy ręczniki, ale mamy dla Was jeszcze jedną niespodziankę: od nowego roku szkolnego zamierzamy sfinansować Wam pobyt na jarocińskim basenie ” - zapewnił dzieci starosta.

IMG_0112.JPG6 grudnia starosta Martuzalski i wicestarosta Musielak
przywieźli dzieciom z Domu Dziecka
w Górze mikołajkowe prezenty

07 grudnia 2006
Informacje ogólne

V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Eugeniuszu Kwiatkowskim

Już po raz piąty w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie organizowany jest Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Eugeniuszu Kwiatkowskim, w którym biorą udział uczniowie ze szkół noszących imię tego wybitnego Polaka. Starostwo Powiatowe w Jarocinie jest jednym z mecenasów przedsięwzięcia. Konkurs przeprowadzony zostanie w piątek, 1 grudnia. Laureatów poznamy następnego dnia.

Eugeniusz Kwiatkowski należy do najwybitniejszych Polaków XX wieku. Był wielkim mężem stanu. Opierał swoją działalność publiczną na głębokich zasadach moralnych. Wybitne cechy i umiejętności przywódcze łączył z osobistą skromnością i szacunkiem do ludzi, niezależnie od zajmowanego stanowiska czy pozycji społecznej. Wyróżniał się erudycją i bogatą osobowością. Karierę ministerialną rozpoczął po zamachu majowym, kiedy to kierując resortem przemysłu i handlu dokończył budowę portu w Gdyni. Do roku 1930 zrealizował kilka dużych inwestycji, m.in. budując fabrykę związków azotowych w Mościcach pod Tarnowem. W październiku 1935 roku został wicepremierem i ministrem skarbu w rządzie Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego. Jako wicepremier był odpowiedzialny za całą gospodarkę polską. Z jego inicjatywy rozpoczęto budowę Centralnego Okręgu Przemysłowego, którą przerwał wybuch II wojny światowej.

30 listopada 2006
×