otwórz widżet facebooka

Kwesta na cmentarzach na groby powstańców

Dodano 31 października 2016, wpis archiwalny Kwesta na cmentarzach na groby powstańców

Jarocińscy kibice Kolejorza, harcerze i ubrani w repliki mundurów powstańców wielkopolskich członkowie grupy rekonstrukcyjnej "Jedność" będą kwestować na cmentarzach parafialnym i komunalnym w Jarocinie. W poniedziałek 31 października zbiórka potrwa od godz. 9.00 do 17.00, a we wtorek 1 listopada od 8.00 do 10.00.

Jak co roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację grobów powstańców wielkopolskich, w tym m. in. na pokrycie kosztów wykonania nowego nagrobka ks. kanonika Ignacego Niedźwiedzińskiego na cmentarzu parafialnym w Jarocinie. Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań już zadeklarowało, że ze zbiórki prowadzonej w Wielkopolsce przeznaczy pieniądze na pokrycie 30% kosztów. W przyszłym roku przypada setna rocznica rozpoczęcia posługi w Jarocinie przez kapłana. 1 kwietnia 1917 r. ks. Niedźwiedziński został proboszczem parafii pw. św. Marcina. W 1918 r. zaangażował się w działalność konspiracyjną przygotowującą jarociniaków do zrywu niepodległościowego.  To na probostwie odbywały się tajne spotkania. W czasie Powstanie Wielkopolskiego był kapelanem jarocińskich powstańców. W okresie dwudziestolecia międzywojennego angażował się w działalność społeczną, patriotyczną, kulturalną i gospodarczą. Przez kilka tygodni  pełnił nawet funkcję burmistrza Jarocina. Kiedy wybuchła II wojna światowa był wielokrotnie ostrzegany, że ze względu na swoje zaangażowanie w ruchy niepodległościowe i patriotyczne grozi mu aresztowanie i powinien się ukrywać. Ksiądz Ignacy Niedźwiedziński postanowił jednak pozostać z parafianami. W październiku 1941 r. został zatrzymany i przewieziony do poznańskiej siedziby Gestapo, a następnie osadzony w Forcie VII w Poznaniu, obozie, które stało się miejscem kaźni wielu tysięcy Wielkopolan. Stamtąd trafił do obozu dla księży w Bojanowie, gdzie zmarł 31 grudnia 1941 r. Tam został pochowany. Po zakończeniu wojny, w listopadzie 1945 r. zwłoki kapłana przeniesiono do Jarocina. W uroczystościach pogrzebowych w listopadzie 1945 r. uczestniczyły tłumy jarociniaków.

Grób księdza Ignacego Niedźwiedzińskiego znajduje się na cmentarzu parafialnym po lewej stronie alei, na której stoi metalowy krzyż, około 100 m za mauzoleum żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej.

×