otwórz widżet facebooka

Marsz dla Autyzmu

Dodano 02 kwietnia 2015, wpis archiwalny Marsz dla Autyzmu

Co  powinniśmy wiedzieć na temat AUTYZMU ?

Autyzm jest niepełnosprawnością. Nie można go wyleczyć. Dotyka całości funkcjonowania organizmu. Osoba z autyzmem przez całe swoje życie będzie borykała się z jego skutkami. Najwięcej problemów będzie miała z nawiązywaniem prawidłowych relacji z innymi ludźmi,
z panowaniem nad swoim zachowaniem i przyswojeniem różnych dopływających z otoczenia bodźców.

W stosunku do osób autystycznych musimy zachować  szczególną wyrozumiałość, szacunek i życzliwość. Nie śmiejmy się z ich dziwnego zachowania, nie komentujmy głośnego płaczu i innych reakcji. Pamiętamy, że te osoby widzą, słyszą i czują inaczej. Bardzo często zapach, dźwięk, dotyk powodują u nich nawet ból, dlatego krzyczą lub uciekają.

Nie ma leku na autyzm. Osoby nim dotknięte potrafią się uczyć. Dzięki ciężkiej
i systematycznej pracy są w stanie panować nad wieloma swoimi zachowaniami. Wymagają jednak ze strony społeczeństwa akceptacji ich niepełnosprawności, stworzenia odpowiednich warunków do życia i rozwijania, czasami bardzo szerokich, uzdolnień i możliwości.

Osoby autystyczne dużo lepiej czują się w znanym im i przewidywalnym otoczeniu,  gdy mają wytyczone wyraźne, zrozumiałe zasady, a ludzie wokół nich są życzliwi, rozumieją i znają ich potrzeby.

Starajmy się wszyscy, na miarę naszych możliwości, stworzyć dzieciom i osobom dorosłym z autyzmem jak najlepsze warunki edukacji i pracy. To przede wszystkim od nas zależy jakość ich życia.

 

×