Nowe kierunki kształcenia w Tarcach

Dodano 23 października 2009, wpis archiwalny

Nauka zawodu ogrodnika w zaocznej zasadniczej szkole zawodowej będzie trwała 2 lata. Aby móc kształcić się w tym kierunku należy być osobą pełnoletnią oraz posiadać co najmniej wykształcenie podstawowe. Zdobycie tego zawodu uprawnia do prowadzenia gospodarstw rolnych, i co ważne, korzystania z funduszy pochodzących z Unii Europejskiej – informuje Ireneusz Leśniewski, kierownik szkolenia zawodowego w ZSP-B w Tarcach.

Nie są to wszystkie nowe kierunki planowane w placówce. Od nowego roku szkolnego (2010/11) młodzież po ukończeniu gimnazjum będzie mogła podjąć naukę w technikum na dwóch nowych, atrakcyjnych kierunkach: weterynaria i analityka. Na weterynarii młodzież będzie uczyć się anatomii, fizjologii, chowu i rozrodu zwierząt, diagnostyki chorób, usług weterynaryjnych czy higieny żywności. Natomiast analityka przygotowuje kadrę do pracy w różnorodnych laboratoriach. Wiodące przedmioty na tym kierunku to technika laboratoryjna, bioanalityka, towaroznawstwo – tłumaczy Ireneusz Leśniewski. Łącznie z nowymi ofertami kształcenia ZSP-B oferuje absolwentom gimnazjów aż 10 kierunków. Są to: logistyka, spedycja, agrobiznes, architektura krajobrazu, organizacja usług gastronomicznych, ochrona środowiska, rolnictwo, agroturystyka oraz wspomniane weterynaria i analityka.

Szkoła w Tarcach rozwija również cały czas kształcenie dorosłych w formie zaocznej. Dotychczas były to licea ogólnokształcące po gimnazjach i 8-letniej szkole podstawowej, uzupełniające licea ogólnokształcące po szkole zawodowej oraz szkoły policealne na kierunkach administracja, bezpieczeństwo i higiena pracy, logistyka, agrobiznes, architektura krajobrazu i obsługa turystyczna. Od nowego roku szkolnego ZSP-B w Tarcach oferuje aż 5 nowych ofert kształcenia dorosłych. W szkole policealnej uruchomimy weterynarię i analitykę w formie zaocznej oraz opiekuna medycznego w formie stacjonarnej i zaocznej. W tym przypadku zajęcia będą się odbywać, przy nauce stacjonarnej od poniedziałku do piątku, przy nauce zaocznej zajęcia będą się odbywać co drugi weekend – mówi Ireneusz Leśniewski. Jak na biznesową szkołę przystało musimy z wyprzedzeniem dostosowywać się do potrzeb rynku. Już prowadzimy analizy, by złożyć interesującą ofertę na rok 2011/12. Będą to tylko takie kierunki, na które jest społeczne zapotrzebowanie, i po których Powiatowy Urząd Pracy w Jarocinie nie notuje bezrobotnych – dodaje.