Dodano 10 listopada 2022, wpis archiwalny Obchody Narodowego Święta Niepodległości pod pomnikiem poległych w Powstaniu Wielkopolskim

11 listopada to data będąca symbolem miłości ojczyzny, wolności, wiary i zwycięstwa. Nasi przodkowie doskonale potrafili wykorzystać sytuację, jaką dała im historia: po ponad 123 latach niewoli narodu polskiego odzyskali wolność. Święto Niepodległości to zatem radość, ale niestety okupiona cierpieniem naszych przodków, o czym nie wolno nam zapominać.

W tym roku uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się przy pomniku jarociniaków poległych w Powstaniu Wielkopolskim.

Delegacja, w skład której weszli: Starosta Lidia Czechak, Wicestarosta Katarzyna Szymkowiak, Członek Zarządu Powiatu Jarocińskiego Mariusz Stolecki, Radni Powiatu Jarocińskiego Jan Szczerbań oraz Teodor Grobelny, Dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Jarocinie oraz przedstawiciele Santander Bank Jarocin złożyli przy pomniku kwiaty oraz znicze.

W ramach uroczystości corocznie organizowany jest także  Bieg Niepodległości pod Honorowym Patronatem Przewodniczącego Rady Powiatu Jan Szczerbań. W tym roku była to XII edycja. Bieg organizuje jarocińskie Liceum Ogólnokształcące, a honorowego startu dokonał Jan Szczerbań, Przewodniczący Rady Powiatu Jarocińskiego.

Wydarzeniu towarzyszyły występy uczniów jarocińskiego ,,ogólniaka”.

Kultywując pamięć o bohaterach Powstania Wielkopolskiego, spłacamy dług wobec naszych przodków, którzy odegrali znaczącą rolę w przebiegu tego jedynego zrywu niepodległościowego, zakończonego zwycięstwem Polaków.