otwórz widżet facebooka

Obchody Roku Romantyzmu w Śmiełowie

Dodano 11 lipca 2022, wpis archiwalny Obchody Roku Romantyzmu w Śmiełowie

Serdecznie zapraszamy na lipcowe obchody Roku Romantyzmu w Śmiełowie!


Program obchodów Roku Romantyzmu 17 LIPIEC 2022
Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie
Wszystkie wydarzenia mają charakter otwarty i bezpłatny


17. lipca (niedziela) godz. 17:00/
To lubię! Baśnie Mickiewiczowskiego świata dla młodszych i starszych
Katarzyna Jackowska-Enemuo; muzyka instrumentalna i śpiew alikwotowy: Bart Pałyga
W epoce Adama Mickiewicza opowiadało się wiele, była to czynność naturalna – o szarej godzinie znajome kształty, obejścia i okolice stawały się tajemnicze; jak mówi ballada –
„w chrustach coś huczy i ksyka”. Wysłuchamy historii wyrastających z krajobrazu, zasilanych romantyczną intuicją i wyobraźnią, strasznych i zabawnych, dziejących się zawsze gdzieś tu, na wyciągnięcie ręki.

Godz. 18:00/ KONCERT I OPOWIEŚCI
Kurhanek Maryli
Śpiew, słowo: Małgorzata Litwinowicz, Katarzyna Jackowska-Enemuo, Monika Petryczenko; muzyka instrumentalna i śpiew alikwotowy: Bart Pałyga
Ballady Mickiewicza to poruszające wyobraźnię mroczne i melancholijne historie, jedne z najwspanialszych w całej polskiej kulturze baśni romantycznych, ubranych w formę ballady.
Wykonawcy będą poszukiwać w Śmiełowie dziewczyny przemienionej w rybkę, zbójcy, co doznał litości i trwogi, pani, co zabiła pana i kwiatów białych, które lud nazywa cary. Nie zabraknie śpiewu, melorecytacji, lamentu i tańca, a wszystkiemu towarzyszyć będzie przekonanie, że mówienie poezji jest czynnością całkowitą, obejmującą słowo, gest, głos, rytm i całą duszę nawet.

×