otwórz widżet facebooka

Rok Romantyzmu. Koncert Jacka Kowalskiego z zespołem w Śmiełowie.

Dodano 02 sierpnia 2022, wpis archiwalny Rok Romantyzmu. Koncert Jacka Kowalskiego z zespołem w Śmiełowie.

Zbliża się następne wydarzenie z okazji obchodów Roku Romantyzmu. Będzie to spotkanie ze wspólnym śpiewaniem (teksty pieśni będą dostępne w muzeum). Zapraszamy serdecznie! 

7. sierpnia (niedziela) godz. 17:00

Pijmy zdrowie Mickiewicza
Jacek Kowalski z zespołem
Usłyszymy pieśni towarzyskie z repertuaru Filomatów i Filaretów – czyli z ostatnich dekad Pierwszej Rzeczypospolitej (Karpiński, Koźmian), Mickiewicza i pierwszych polskich romantyków (Odyniec, Goszczyński, Gosławski, Pol).

 

Pijmy zdrowie Mickiewicza,

On nam słodkich chwil użycza,

Wszelkie troski koi boski

Jego lutni dźwięk!

Edward Antoni Odyniec, Pieśń Filaretów

 

Polacy epoki romantyzmu nieustannie muzykowali – towarzysko czy samotnie, przy winie czy herbacie; przy gitarze, pianinie czy fortepianie, w salonie, na poddaszu i przy ognisku. Ich ulubione piosenki – nie tylko dzieła wielkich wieszczów i znanych kompozytorów, ale też poetów i muzyków dziś zapomnianych, choć świetnych – jedynie ułamkowo przetrwały w żywym repertuarze, przeważnie jako anonimowe, mało poważane „piosenki patriotyczne”. A szkoda. Tajemniczy ogród dawnej pieśni, mocno już zarosły, pełen zagadek i „nieplewiony”, jest bowiem piękny i wzruszający. Zapraszamy do wspólnego spaceru po nim właśnie, w tym również do wspólnego śpiewu za wzorem naszych przodków.

Jacek Kowalski, Anna Śliwa, Henryk Kasperczak


 JACEK KOWALSKI

Pieśniarz, Sarmata, historyk sztuki, miłośnik poezji staropolskiej i tłumacz poezji starofrancuskiej. Profesor w Instytucie Historii Sztuki UAM. Śpiewa piosenki własne o dawnych czasach, własne przekłady piosenek z dawnych czasów i stare pieśni polskie. Występuje z zespołami: Monogramista JK (instrumentarium klasyczne) i Klub Świętego Ludwika (instrumentarium dawne), a także w tercecie z Anną Śliwą i Henrykiem Kasperczakiem. Wydał kilkadziesiąt książek, płyt, publikacji popularnych i naukowych związanych z kulturą, sztuką i literaturą dawnej Polski oraz starej Francji.

 

ANNA ŚLIWA

Skrzypaczka o wielostronnych zainteresowaniach, pasjonatka edukacji muzycznej. Absolwentką Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie w zakresie skrzypiec współczesnych i skrzypiec barokowych. W repertuarze muzyki dawnej wykorzystuje altówkę i skrzypce barokowe, lirę da braccio, violę d’amore, fidel i pochette. Specjalizuje się w solowym i kameralnym repertuarze dzieł muzyki dawnej, a także w improwizowanym wykonawstwie zabytków muzyki przedrenesansowej i etnicznej. Współpracuje z większością polskich zespołów muzyki dawnej (np. Ars Cantus, Concerto Polacco, Il Tempo, a także z austriackim zespołem Pandolfis Consort Wien). Od 2007 r. kieruje zespołem instrumentów historycznych Intrada. Pracowała jako skrzypaczka w zespole Capella Cracoviensis (1992 - 1995) i altowiolistka w Zespole Instrumentów Dawnych Musicae Antique Collegium Varsoviense Warszawskiej Opery Kameralnej (2001 - 2004). Brała udział w licznych nagraniach płytowych oraz w prestiżowych festiwalach.

 

HENRYK KASPERCZAK

Absolwent Królewskiego Konserwatorium w Hadze w klasie lutni T. Satoh i Akademii Muzycznej w Krakowie oraz muzykologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Instrumentalnym w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Aktywnie działa wśród młodzieży współtworząc Festiwal Lutniowy Najkrótsza noc Wojciecha Długoraja w Gostyniu oraz Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej w Malborku. Grając na instrumentach historycznych uczestniczy również w działaniach muzyki współczesnej i rozrywkowej. W formacjach Amaryllis i Pospolite Ruszenie łączy Muzykę Dawną z rockiem progresywnym. Współpracując z Jackiem Kowalskim, Mirosławem Czyżykiewiczem i Bartłomiejem Marusikiem wprowadza lutnie w świat współczesnej piosenki z tekstem literackim.

 

 /Zespół Jacka Kowalskiego podczas koncertu w Sejmie./

×