Park w Zakrzewie praktycznie za darmo

Dodano 16 października 2006, wpis archiwalny

Znajdują się tam zabytki pochodzące z XIX w.: pałac oraz park o powierzchni 6,7 ha, wpisane do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego. Park ma charakter krajobrazowy i przedstawia na planie figurę nieregularnego kształtu. Rośnie tam około 1000 drzew i krzewów z ponad 40 gatunków. Drzewa mają od 30-260 lat. „Podjęliśmy się tego zadania z myślą o ochronie przyrody i krajobrazu. Chcemy zachować ich cenne elementy oraz przywrócić walory przyrodnicze zabytkowego parku” – mówi starosta jarociński Sławomir Wąsiewski.

Wykonawcą przedsięwzięcia jest Zakład Wielobranżowy "Sorbus" Sławomir Patoka z Jarocina. Zakończenie prac I etapu rewaloryzacji planowane jest na połowę listopada. Przedsięwzięcie będzie kosztowało ok. 26 tys. zł, z czego 10 tys. powiat pozyskał w formie dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. „Wkład powiatu – 15.900 zł to środki, które pochodzą z umorzenia 25% pożyczki z WFOŚiGW na realizację kanalizacji deszczowej z odwodnieniem w Sławoszewie. Potwierdza to nasze umiejętne korzystanie z niskooprocentowanych i w części umarzalnych pożyczek” – dodaje starosta jarociński.