Podsumowanie wyników V Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Eugeniuszu Kwiatkowskim

Dodano 11 grudnia 2006, wpis archiwalny

Uczestnicy konkursu musieli odpowiedzieć na pięć pytań dotyczących działalności Eugeniusza Kwiatkowskiego, w tym roku dotyczyły one przede wszystkim COP-u, co było związane ze zbliżającą się 70 rocznicą jego powstania:

1.
Dlaczego generalny Inspektor Sił Zbrojnych Marszałek Edward Rydz-Śmigły i Wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski podjęli decyzję o budowie COP-u?
2. Scharakteryzuj terytorium COP-u w latach 30 - tych XX wieku.
3. Jakie znasz główne inwestycje rozpoczęte na terenie COP-u w latach 1930-1939?
4. Jaki wpływ na polską gospodarkę miała budowa COP-u?
5. Jaki był powojenny los inwestycji w COP-ie rozpoczętych w latach 30-tych?

W drugiej części zawodnicy redagowali esej na następujący temat: W końcu lat 20. XX wieku Eugeniusz Kwiatkowski zbudował polski przemysł chemii nawozów azotowych, którego zadaniem było w znacznej mierze dostarczenie naszej gospodarce rolnej, w większości bardzo rozdrobnionej, środków zwiększających wydajność produkcji roślinnej, a więc poprawiającej kondycję ekonomiczną polskiej wsi. Osądź, czy współczesna gospodarka roślinna może opierać się na tych samych przesłankach intensyfikacji produkcji co w II Rzeczpospolitej, czy też występują w niej inne uwarunkowania stosowalności nawozów sztucznych.
Pytania zostały przygotowane przez prof. Mariana Marka Drozdowskiego oraz prof. Bernarda Rzeczyńskiego, którzy również zasiedli w jury konkursu.

Lista zwycięzców przedstawiała się następująco:

I. Kategoria indywidualna:
1. Iwona Augustyniak z Zespołu Szkół Budowlanych im. E. Kwiatkowskiego w Koninie
2. Renata Kurek z Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 3 im. E. Kwiatkowskiego w Krakowie
3. Mariola Orpel z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Jarocinie

II. Kategoria drużynowa
1. Zespół Szkół Budowlanych im. E. Kwiatkowskiego w Koninie
2. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. E. Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim
3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Jarocinie
Honorowy patronat nad imprezą podobnie jak w latach ubiegłych przyjęło Stowarzyszenie im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Poznaniu, które ufundowało I nagrodę w kategorii drużynowej oraz puchar dla zwycięskiej drużyny. Konkurs został zorganizowany przy dużym wsparciu Starostwa Powiatowego w Jarocinie oraz Rady Rodziców działającej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie.
1 grudnia 2006 dla uczestników konkursu przygotowano specjalny koncert Zespołu Akordeonowego z Kotlina, który zeprezentowała najsłynniejsze melodie świata we własnych aranżacjach. Zawodnicy również podczas warsztatów plastycznych przygotowali „mapę szkół E. Kwiatkowskiego”.
2 grudnia 2006 roku odbyła się uroczystość wręczenia nagród, na której byli obecni: profesor Marian Marek Drozdowski i profesor Bernard Rzeczyński, którzy dokonali podsumowania konkursu. Ponadto obecni na niej byli: Stanisław Martuzalski - Starosta Jarociński, profesor Jan Sandorski-Przewodniczący Rady Nadzorczej Stowarzyszenia im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Poznaniu, Maciej Suszek-dyrektora Biura Stowarzyszenia im. Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz redaktora naczelnego Business Polonia, Andrzej Bobiński - Przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Poznaniu. Podczas tej uroczystości wręczono również trzy stypendia w wysokości 1000 złotych każde uczniom ze szkół ponadgimnazjalnych noszących imię Eugeniusza Kwiatkowskiego. Stypendia te zostały ufundowane przez Stowarzyszenie im. Eugeniusza Kwiatkowskiego z Poznania w ramach programu „Wyrównywanie szans”. Tegorocznymi stypendystami zostali: Daniel Gwazdacz z Rzeszowa, Ewa Sobczak z Jarocina oraz Justyna Ślusarek z Konina.