Półkolonie dla dzieci z Ukrainy i Polski

Dodano 19 sierpnia 2022, wpis archiwalny

W dniach 22-26.08.2022r. w Ośrodku Kultury i Rekreacji Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne
w Żerkowie odbędą się półkolonie dla 30 dzieci ukraińskich i polskich w wieku od 5-12 lat.

Projekt jest realizowany jest przez Fundację In_Spire dzięki wsparciu Fundacji Veolia Polska,
a odbywa się we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Jarocinie. Współorganizatorem projektu jest lokalna Fundacja W Dobrą Stronę z Żerkowa.

Głównym celem projektu jest integracja dzieci ukraińskich z polskimi, które niebawem wspólnie rozpoczynają naukę szkolną.

Podczas półkolonii pełnych warsztatów i twórczych zabaw, dzieci rozbudzą swoje zainteresowanie światem oraz zdolności manualne. Uczestniczyć będą w warsztatach artystycznych, edukacyjnych oraz zajęciach integracyjnych. Dzieciom nie zabraknie dobrej zabawy animacyjnej oraz nowoczesnych form ruchu.

Jednym z tematów zajęć będzie podróż kulinarna  pełna różnorodnych smaków oraz zapachów. Zajęcia kulinarne stanowić będą połączenie przygotowywania posiłków oraz nauki zdrowego żywienia. Dzieci będą kroić, mieszać, smarować, dekorować, przygotowywać śniadania wg. przepisów ukraińskich, a także polskich. Podczas zajęć zwrócona zostanie uwaga na zachowanie zasad higieny w kuchni, bezpieczną obsługę urządzeń kuchennych, a także na zasady savoir-vivre przy stole. Dzieci dowiedzą się dlaczego czujemy smaki oraz w jaki sposób powinniśmy dbać o zbilansowaną dietę.

Zajęcia taneczne pozwolą na pozytywne spożytkowanie dobrej energii. Dzieci wkroczą w świat tańca, gdzie rozwiną ogólną sprawność fizyczną oraz wzmocnią poczucie rytmu. Będzie to znakomita forma kształtowania gustu i estetyki dzieci.

Zamiast uczenia się na pamięć języka polskiego wdrożone zostaną ciekawe metody poznawania języka poprzez zabawę.

Podczas półkolonii zorganizowane zostaną zajęcia z piłki nożnej prowadzone przez trenerów z GKS Żerków.

Nie zabraknie także zajęć plastyczno-manualnych. W ciekawy i barwny sposób dzieci wyruszą
w niezapomnianą podróż do krainy różnorodnych sztuk plastycznych. To wszystko przeplatane będzie zabawami wspomagającymi kreatywne myślenie, aby wykorzystać czas wolny i nie nudzić się ani minuty.

Zaplanowane są również lekcje muzealne, podczas których staną się Małymi Muzealnymi Odkrywcami
i zapoznają się z tajnikami Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.

Tańce, hulanki, swawole, tęczowy zawrót głowy… jak widać tego nie zabraknie, by umilić pobyt naszym najmłodszym gościom z Ukrainy i dzieciom z Polski. Kreatywna zabawa wywoła uśmiech na twarzach wszystkich uczestników.

Jeśli pozwoli nam na to pogoda, to zaplanowane zajęcia, warsztaty będą przeplatane zabawami podczas kąpieli słonecznych na żerkowskim basenie. Zaplanowane są również seanse filmowe z popcornem, a także integracyjne zabawy na kręgielni.

Podczas półkolonii uczestnicy nauczą się odpowiedniej organizacji pracy, odpowiedzialności za siebie i grupę. Wychowawca będzie towarzyszem-przyjacielem dzieci w tej niezwykłej przygodzie. Dzięki wspólnemu uczestniczeniu w półkoloniach dzieci będą mogły poznać siebie i swoją kulturę.

Nasz wspólny projekt odpowiada także na szczególne potrzeby dzieci doświadczonych traumą wojny. Zależy nam, żeby nasze działania wobec kryzysu uchodźczego miały charakter długofalowy i przyczyniały się do systemowego rozwiązania problemu. Stąd decyzja, aby tegoroczny projekt dedykować wsparciu naszych gości i przyjmującej ich społeczności.