otwórz widżet facebooka

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży

Dodano 14 maja 2014, wpis archiwalny Polsko-niemiecka wymiana młodzieży

W tym roku młodzież z „Jedynki” gościła w Schlűchtern od 30 marca do 4  kwietnia. W trakcie pięciodniowego pobytu uczniowie mieli możliwość poznania realiów życia naszych zachodnich sąsiadów.  Młodzież  uczestnicząc w projekcie mogła także sprawdzić swoje umiejętności lingwistyczne. Wyjątkową okazją do wzajemnego poznawania były warsztaty teatralne, podczas których uczniowie, pracując w grupach, przygotowali własne interpretacje fragmentów bajek braci Grimm. Projekt teatralny to kontynuacja przedsięwzięcia rozpoczętego w październiku zeszłego roku w jarocińskiej szkole, kiedy to uczniowie polscy i niemieccy „zmierzyli się” z opowiadaniami Sławomira Mrożka.

Podczas warsztatów teatralnych młodzież miała za zadanie stworzenie scenografii, rekwizytów, dokonanie podziału ról oraz napisanie lub sparafrazowanie oryginalnych dialogów. I tu pojawiły się pierwsze trudności, w ruch poszły ręce, słowniki, telefony komórkowe i translatory komputerowe. Po pracach projektowych przyszedł czas na prezentację bajek poszczególnych grup. W auli Kinzig – Schule pojawili się zaproszeni goście m.in. przedstawiciele stowarzyszenia na rzecz współpracy Jarocin – Schlűchtern, dyrektorzy szkół, przedstawiciele lokalnej prasy oraz osoby reprezentujące miejski magistrat. Prezentacje bajek wzbudziły wśród publiczności wiele radości i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Dyrektor szkoły niemieckiej przyznał, że choć poznał dotychczas wiele interpretacji baje, to jednak pomysłowość młodych twórców była w stanie jeszcze go mile zaskoczyć.

Poza pracami projektowymi był czas na podziwianie przepięknej panoramy południowej Hesji. Gospodarze zorganizowali także dla Jarociniaków wycieczkę do Kassel, gdzie długie lata żyli i tworzyli bracia Grimm. W związku z tym uczniowie mieli okazję zwiedzić znajdujące się tam muzeum poświęcone tym znanym na całym świecie twórcom.  Jedną z atrakcji wieczoru było wyjście do teatru kukiełkowego w Steinau – mieście także związanym z niemieckimi bajkopisarzami.

Podczas wizyty dyrektor ZSP nr 1 w Jarocinie - Małgorzata Karwacka zaprosiła dyrektora szkoły niemieckiej - Karstema Gűnderema do rewizyty w Jarocinie planowanej na październik tego roku. Współpracę naszych placówek z pewnością należy kontynuować i wspierać, a obecny dorobek pozwala stwierdzić, że spotkania młodzieży mają znaczący wkład w partnerstwo miast Schlüchtern i Jarocina – podsumowała wizytę w Niemczech dyrektor ZSP nr 1 - Małgorzata Karwacka. 

×