Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Jarocinie

Dodano 27 października 2005, wpis archiwalny Aktualnie w poradni zatrudnionych jest 10 pracowników pedagogicznych, którzy mają do dyspozycji 9 gabinetów do pracy merytorycznej. Pracownicy udzielają dzieciom i młodzieży pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w tym pomocy logopedycznej, pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu. Rodzicom i nauczycielom oferowana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna związana z wychowaniem i kształceniem dzieci i młodzieży.

poradnia_naklady.gif

Główne zadania realizowane przez naszą poradnię to: wspomaganie wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, efektywności uczenia się, profilaktyka uzależnień dzieci i młodzieży, terapia zaburzeń rozwojowych i zachowań dysfunkcyjnych, prowadzenie edukacji prozdrowotnej, wspieranie wychowawczej funkcji rodziny - mówi Dyrektor Poradni Radosława Suszczyńska. Swoje zadania realizujemy miedzy innymi poprzez diagnozę, konsultację, terapię, rehabilitację, doradztwo, mediację i inne. Na wniosek rodziców dziecka wydajemy opinie w szeregu spraw, które wynikają z naszej kompetencji. Opinie te mogą dotyczyć np. udzielenie zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki, objęcia ucznia nauką w klasie terapeutycznej i wiele innych. Pracownicy naszej Poradni realizują przypisane nam zadania również poza placówką w środowisku dzieci i młodzieży, w tym w środowisku rodzinnym.

Pozytywną opinię o pracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej ma Starosta Jarociński Sławomir Wąsiewski: Korzystanie z pomocy udzielanej przez Poradnię jest dobrowolne i nieodpłatne. W ciągu ostatnich lat obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania pomocą, którą oferuje nasza placówka. W minionym roku szkolnym przyjęto w niej 1.190 dzieci i młodzieży, wydano 149 orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego oraz 676 opinii. W zakresie pomocy profilaktyczno-terapeutycznej dla 215 dzieci i młodzieży prowadzono terapie indywidualną. W ramach zajęć zespołowych typu warsztatowego pomocą objęto 362 uczniów. Od trzech lat starostwo organizuje „Targi Edukacyjne Powiatu Jarocińskiego”, w których Poradnia bierze aktywny udział. Służy pomocą w wyborze dalszego kierunku kształcenia. Powiat, jako organ nadzorujący, dostrzega konieczność funkcjonowania tego typu placówki na terenie ziemi jarocińskiej. Doceniamy też ogromną rolę Poradni w rozwiązywaniu szeregu problemów, z którymi borykają się dzieci, młodzież i rodzice z terenu powiatu jarocińskiego.