Postępowanie administracyjne dotyczące uzyskania pozwolenia na budowę ubojni drobiu w Golinie

Dodano 28 sierpnia 2017, wpis archiwalny

Zakład zajmował się będzie ubojem, obróbką, pakowaniem i dostarczaniem na rynek mięsa  brojlerów kurzych  w postaci całych tusz, oraz elementów tusz, podrobów, elementów mrożonych, marynowania elementów tusz drobiowych oraz produktów ubocznych do spożycia przez ludzi i dokonywać uboju 13 500 sztuk na godzinę.

Dnia 28 kwietnia 2017 r.  Burmistrz Jarocina zwrócił się do Starosty Jarocińskiego o wydanie wymaganej prawem opinii, co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanej inwestycji. W odpowiedzi, biorąc pod uwagę planowane usytuowanie ubojni oraz możliwość wystąpienia konfliktów społecznych - Starosta w dniu 11 maja 2017 r. wyraził opinię  o potrzebie  przeprowadzenia oceny wpływu i oddziaływania ubojni na lokalne środowisko.

Opinia Starosty, w świetle przepisów prawa,  nie jest dla Burmistrza wiążąca i nie została przez niego uwzględniona. Burmistrz Pawlicki  - opierając się na opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jarocinie - stwierdził, iż nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanej ubojni na środowisko w Golinie. Decyzja Burmistrza umożliwia inwestorowi wystąpienie do Starosty o wydanie pozwolenia na budowę.

W wypadku otrzymania wniosku o pozwolenie na budowę Starosta Jarociński zobowiązany będzie do zamieszczeniu informacji  o jego złożeniu w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Jarocinie na stronie www.powiat-jarocinski.pl.  Wyłącznie z informacji w BIP, zgodnie z prawem, organizacje społeczne i stowarzyszenia mogą posiąść informacje dotyczące planowanej inwestycji i spróbować podjąć działania, tak by stać się stroną postępowania administracyjnego w procesie decyzyjnym, co umożliwiają zapisy art. 28 i 29  Kodeksu Postępowania Administracyjnego.

Jeśli złożony wniosek i dokumentacja będą zgodne z przepisami Prawa budowlanego  oraz jeżeli do wniosku dołączone zostanie przez inwestora oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,  to Starosta  nie może wówczas odmówić inwestorowi wydania pozwolenia na budowę.