Powiat w akcji "Sprzatanie świata"

Dodano 03 września 2008, wpis archiwalny

Proekologiczna inicjatywa organizowana od wielu lat na terenie całego kraju cieszy się dużym zainteresowaniem. W samym powiecie jarocińskim co roku bierze w niej udział około 9 500 uczestników. We wrześniowe „sprzątanie powiatu” zaangażują się przede wszystkim uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i placówek oświatowo-wychowawczych. By usprawnić przebieg przedsięwzięcia, nasze starostwo wystąpiło do placówek oświatowych z terenu miasta i gminy Jarocin, do zespołów administracyjno – ekonomicznych szkół w Kotlinie, Jaraczewie i Żerkowie pełniących rolę koordynatorów gminnych, w istotnym stopniu usprawniając przebieg działań organizacyjnych oraz do placówek oświatowo-wychowawczych z naszego terenu o rozpropagowanie celu i założeń organizacyjnych akcji – informuje Bernadetta Mąka z Wydziału Budownictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Jarocinie. O tegorocznej kampanii poinformowaliśmy również harcerzy, straż rybacką i Nadleśnictwa: Jarocin, Taczanów i Piaski - dodaje.
Na pokrycie kosztów organizacji akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2008”, w budżecie powiatu jarocińskiego zaplanowano 8.000 zł. Ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Jarocinie zostaną zakupione materiały związane z przeprowadzeniem akcji (worki na śmieci i rękawice, ręczne narzędzia pomocne przy sprzątaniu itp.) oraz zapłacone zostaną rachunki za wywóz zebranych odpadów na miejscowe składowiska i należne opłaty składowiskowe. Przyznane środki będą mogły zostać wykorzystane również na przeprowadzenie konkursów proekologicznych promujących hasło tegorocznej akcji, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ochronę lasów. Każda bowiem okazja do zdobywania wiedzy o środowisku, jego stanie i zagrożeniach jest cenna z dydaktycznego punktu widzenia – podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia.

Szczegółowe informacje na temat kampanii „Sprzątanie świata – Polska” dostępne są na stronach www.naszaziemia.pl