Przebudowa drogi powiatowej Żerków – Raszewy – Komorze.

Dodano 13.05.2021, wpis archiwalny

tablica

W dniu 30.07.2021 r. nastąpiło przekazanie placu budowy firmie STRABAG Sp. z o.o.

Wartość zadania wynosi 11 593 555,19 zł

Źródła finansowania:

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg

Budżet Powiatu Jarocińskiego

Budżet Gminy Żerków.

Największa inwestycja w Powiecie Jarocińskim i jedna z największych inwestycji drogowych w województwie w 2022 roku została  oficjalnie oddana do użytku dnia 20 lutego 2023 roku.
Mowa o otwarciu zmodernizowanej drogi w wyniku realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa drogi powiatowej Żerków– Raszewy-Komorze.
Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 7 980 104,18 zł, a także dzięki dotacji celowej z budżetu Gminy Żerków w wysokości 2 198 868,72 zł i dofinansowaniu z budżetu powiatu.
Całkowita wartość robót wyniosła 11 589 496,19 zł.
W uroczystości udział wzięli m.in.: Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Minister Jan Dziedziczak, Poseł na Sejm RP Katarzyna Sójka, Poseł na Sejm RP Jan Mosiński, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Dyrektor Biura Poseł do Parlamentu Europejskiego Andżeliki Możdżanowskiej - Anna Wawrzyniak-Lis, Zarząd Powiatu Jarocińskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Żerków Michał Surma, Radni Rady Powiatu Jarocińskiego oraz Radni Miejscy Żerkowa, a także przedstawiciele wykonawcy inwestycji - Firmy STRABAG.
,,Chciałabym podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do przebudowy tej drogi. To właśnie dzięki tak wzorowej, efektywnej i merytorycznej współpracy pomiędzy Powiatem Jarocińskim, a Gmina Żerków, takie inwestycje mogą być realizowane z sukcesem" - mówiła Starosta Lidia Czechak w swoim przemówieniu.

Oficjalne otwarcie

otwarcie drogi

Dobiegły końca prace związane z przebudową drogi powiatowej Żerków - Raszewy - Komorze.

Zakres wykonanych robót obejmował przebudowę drogi o łącznej długości 9,081 km.

Zadanie obejmowało:

- poszerzenie jezdni do szerokości 6,0 m,

- wzmocnienie konstrukcji jezdni,

- wykonanie bitumicznej warstwy wyrównawczej,

- wykonanie nowej bitumicznej warstwy ścieralnej,

- wykonanie poboczy,

- przebudowę zjazdów,

- usuniecie zakrzaczeń i kolidujących drzew,

- wykonanie nasadzeń drzew,

- udrożnienie rowów przydrożnych,

- wykonanie odwodnienia drogi,

- wybudowanie i przebudowanie chodników o łącznej długości 1 150 m z prefabrykatów betonowych,

- dobudowę ścieżki rowerowej w Przybysławiu o długości 780 m o nawierzchni asfaltowej,

- remont mostu na rzece Lutyni,

- wymianę i uzupełnienie oznakowania pionowego,

- wykonanie oznakowania poziomego.

Droga Zerków-Raszewy-Komorze

Dobiegają końca prace remontowe na moście w Raszewach oraz na odcinku Przybysław Komorze. Obecnie przebudowywanych jest odcinek drogi przez miejscowość Raszewy.

Trwa przebudowa drogi powiatowej Żerków - Raszewy - Komorze.
Obecnie realizowane są prace związane z układaniem nowych warstw bitumicznych głównie poza terenem zabudowanym na odcinkach pomiędzy Żerkowem a Raszewami

oraz wykonywane są poszerzenia jezdni pomiędzy Raszewami a Przybysławiem a także Przybysławiem
a Komorzem Przybysławskim.

Droga Żerków-Raszewy-Komorze przed realizacją inwestycji:

Powiat Jarociński pozyskał blisko 11,5 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na  przebudowę drogi pn:„Przebudowa drogi powiatowej Żerków – Raszewy – Komorze.

Całkowita wartość zadania wynosi 16.323.604,83 zł. Przyznana dotacja stanowi 70% wartości całkowitej projektu.

Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listy zadań przyjętych do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w ramach naboru wniosków na 2021 rok, podając tą informację na dzisiejszej konferencji Premiera.

Zadanie obejmuje łącznie przebudowę 9081 m dróg powiatowych nr 3678 P, 4190 P 4192 P, która rozpoczyna się w Żerkowie - ul. Jarocińska na skrzyżowaniu z drogą nr 4181 P, a kończy na planowanym do przebudowy skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 4192 P w Komorzu.

Zakres rzeczowy zadania obejmuje m.in.: wykonanie na całej długości przebudowywanego odcinka tj. 9081 m nowej nawierzchni jezdni, budowę chodników, przebudowę i przebudowę przejść dla pieszych, budowę drogi rowerowej dwukierunkowej w Przybysławiu o długości 780m, przebudowę 4 przystanków komunikacyjnych wyposażonych w perony, remont mostu na rzece Lutynia.

W roku 2021r. zaplanowane jest wszczęcie postępowania przetargowego na realizację powyższego zadania. Termin realizacji zaplanowano na 3 lata.

Przedmiotowa inwestycja przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców, zapewni spójność terytorialną na obszarze województwa wielkopolskiego poprzez szybsze i bezpieczniejsze skomunikowanie się z istniejącą infrastrukturą. Planowane do przebudowy odcinki dróg powiatowych nr 3678 P, 4190 P, 4192 P to ciągi drogowe o znaczeniu ponadlokalnym. Stanowią ważne ogniwa komunikacyjne w powiecie jarocińskim, łącząc cztery gminy: Jarocin, Żerków, Pyzdry oraz Nowe Miasto nad Wartą.

Realizacja inwestycji przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zwiększenia dostępności do infrastruktury technicznej i społecznej.