otwórz widżet facebooka

Rosomak i musztra paradna

Dodano 03 listopada 2008, wpis archiwalny

Wędrówka powstańczym szlakiem rozpocznie się 8 listopada. Nieprzypadkowo, bowiem 90 lat wcześniej, w nocy z 8 na 9 listopada 1918 roku, w jarocińskich koszarach ukonstytuowała się pierwsza w Wielkopolsce Rada Żołnierska, mająca ogromny wpływ na dalsze losy walki o niepodległość. W tym kontekście niedawna decyzja Ministra Obrony Narodowej o pozostawieniu w Jarocinie 16. batalionu usuwania zniszczeń lotniskowych nabiera jeszcze większego znaczenia. Cieszymy się, że 8 listopada, wspólnie z mieszkańcami Ziemi Jarocińskiej będziemy mogli uczcić pamięć bohaterów Powstania Wielkopolskiego na terenie jarocińskiej jednostki wojskowej. Przygotowujemy tego dnia dzień otwartych koszar, na który serdecznie zapraszamy - zachęca do udziału w uroczystościach ppłk Marian Borowiak, dowódca 16. batalionu usuwania zniszczeń lotniskowych.

Niewątpliwą atrakcją listopadowych obchodów będzie pokaz musztry paradnej wykonany przez Orkiestrę Reprezentacyjną Sił Powietrznych. W Jarocinie pojawi się także specjalistyczny sprzęt wojskowy. Ulicami miasta przejedzie kołowy transporter opancerzony Rosomak i patrol saperski. Defilada wojskowa z udziałem orkiestry, wojska, pocztów sztandarowych wyruszy spod jarocińskich koszar i podążać będzie ulicami Wojska Polskiego, Śródmiejską w kierunku jarocińskiego rynku. Zachęcam właścicieli domów położonych wzdłuż trasy, by wywiesili flagi narodowe, w wszystkich mieszkańców Ziemi Jarocińskiej do obecności na trasie przemarszu – mówi starosta Stanisław Martuzalski.

Defilada zatrzyma się na rynku, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości z apelem poległych i wspomnianym pokazem musztry paradnej. Miłośnicy batalistyki będą też mogli obejrzeć z bliska sprzęt wojskowy i porozmawiać z wojskowymi na temat ich służby. W specjalnym namiocie będzie można obejrzeć spektakl multimedialny nawiązujący do tematyki powstania. Spektakl „Tu wszystko się zaczęło…” przygotowała młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie, uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jarocinie oraz chóry im. K.T. Barwickiego oraz chór „Resonantes”. Spektakl ma konwencję wspomnień, które przybliżają ważne dla naszego regionu wydarzenia. Akademia wzbogacona zostanie recytacją, śpiewem, muzyką oraz zdjęciami, które oddają klimat tamtych czasów – mówi Małgorzata Frąckowiak, współorganizatorka przedsięwzięcia.

Na powstańczej mapie Ziemi Jarocińskiej niezwykle ważne miejsce zajmuje Mieszków. Tu  urodził się pierwszy dowódca powstania major Stanisław Taczak, który już niedługo będzie miał w Mieszkowie swój pomnik. 8 listopada wmurowany zostanie akt erekcyjny pod jego budowę.

W obchody rocznicowe włączył się również Klub Biegacza z Chrzana. Sportowcy przebiegną Ziemię Jarocińską szlakiem powstania. Rankiem 8 listopada wyruszą z Mieszkowa, by po wielu godzinach spotkać się z pozostałymi uczestnikami uroczystości na rynku w Jarocinie. Na trasie biegu sztafetowego znajdą się m.in. Góra, Potarzyca, Golina, Magnuszewice, Tarce, Dobieszczyzna, Pogorzelica, Lgów, Bieździadów, Żerków i Wilkowyja.

Zainaugurowane 8 listopada obchody będą miały ciąg dalszy. 16 stycznia 2009 roku odbędzie się konferencja naukowa na temat Powstania Wielkopolskiego i dowódcy gen. Stanisława Taczaka. Tego samego dnia w Mieszkowie zostanie odsłonięty pomnik generała, a miejscowej szkole zostanie nadane jego imię. Na frontonie budynku umieszczona zostanie tablica z medalionem patrona wykonana przez poznańskiego artystę Piotra Mastalerza. Organizatorzy obchodów przewidzieli także cykl prelekcji w szkołach i bibliotekach, uroczyste murowanie Wielkopolskich Krzyży Powstańczych na pomnikach i grobach powstańców oraz spotkanie pokoleniowe rodzin powstańczych. Uroczyste zakończenie obchodów rocznicowych nastąpi 13 lutego 2009 roku w Szkole Podstawowej w Wilkowyi, której patronują Powstańcy Wielkopolscy.

W ramach obchodów ukażą się także wydawnictwa okolicznościowe: słownik „Jarocińscy powstańcy” obejmujący ok. 800 biogramów o uczestnikach powstania; Zapiski Jarocińskie nr 10: Magazyn Regionalny - Powiat Jarociński nr 8 i nr 9 oraz artykuły w prasie regionalnej; Wydawnictwa ukażą się dzięki współdziałaniu członków Polskiego Towarzystwa Historycznego, Klubu Regionalistów Ziemi Jarocińskiej, Muzeum Regionalnego w Jarocinie oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin i sfinansowane zostaną z dotacji przyznanej z budżetu województwa wielkopolskiego, powiatu jarocińskiego i gminy Jarocin.

×