Śmieci z lasów trafiły na wysypisko

Dodano 10 października 2011, wpis archiwalny

Tegoroczna akcja, której kulminacja w powiecie jarocińskim przypadła na dzień 16 września, miała na celu zwrócenie uwagi na fakt, że zachowując czystość w lesie, ograniczając ilość dzikich wysypisk i odpadów stwarzających zagrożenie – dbamy o to, aby zachować naturalne warunki środowiskowe, zapewniające trwałość drzewostanów i ograniczające występowanie niebezpiecznych sytuacji.

Już po raz 18 – ty akcja „Sprzątanie Świata” odbywała się w Polsce. W powiecie jarocińskim uczestniczyło w niej około 9 tys. osób, głównie uczniów szkół podstawowych, gimnazjów,  szkół ponadgimnazjalnych i placówek oświatowo-wychowawczych funkcjonujących w powiecie. Do akcji dołączyli także przedstawiciele kół wędkarskich PZW z Jarocina, Żerkowa i Jaraczewa. W ramach akcji tradycyjnie przeprowadzono sprzątanie w terenie, ze szczególnym uwzględnieniem terenów leśnych, rekreacyjnych i terenów wokół akwenów wodnych. W szkołach odbyły się konkursy wiedzy proekologicznej, wystawy, apele, przedstawienia poświęcone ochronie środowiska naturalnego i przede wszystkim promujące hasło tegorocznej edycji „Lasy to życie – chrońmy je”.

Koszty organizacji akcji w powiecie jarocińskim zostały sfinansowane z budżetu samorządu powiatowego, który przeznaczył na ten cel około 9 tys. zł. Lokalni organizatorzy otrzymali środki na zakup materiałów związanych z przeprowadzeniem akcji m.in. worki na śmieci, rękawice, ręczne narzędzia pomocne przy sprzątaniu itp. oraz na dofinansowanie konkursów proekologicznych promujących hasło tegorocznej akcji. Powiat pokrył również koszty wywozu i składowania odpadów. W efekcie kilkugodzinnej pracy ekip sprzątających zebrano około 620/120 litrowych worków śmieci, które zostały wywiezione na komunalne wysypiska. Znaczna część odpadów zebrana została w sposób selektywny. Organizatorzy akcji podkreślają, że jest to zauważalny spadek ilości śmieci w terenie, w odniesieniu do lat poprzednich.

(ba)

{jgxgal folder:=[images/stories/aktualnosci_2011/galeria/sprzatanie] title:=[Sprzątanie świata] cols:=[3]}

W ramach akcji „Sprzątanie świata – Polska 2011”, po uprzątnięciu okolicznych lasów w Dobieszczyźnie, wychowankowie Niepublicznego Zespołu Opiekuńczo-Wychowawczego Sióstr Salezjanek w Dobieszczyźnie odbyli wycieczkę do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, by utrwalić główne przesłanie akcji: „Lasy dla ludzi”.