Snutki i Ciświczanie w Portugalii i we Francji

Dodano 05 września 2006, wpis archiwalny

42-osobowa grupa wyjechała we wtorek 15 sierpnia i po 33 godzinach podróży dotarła do Lourdes we Francji, do Polskiej Misji Katolickiej. Wieczorem wszyscy wzięli udział w procesji z lampionami, odprawionej w miejscowym sanktuarium. Po procesji połączone siły „Snutek” i „Ciświczan” odśpiewały kilka pieśni przed świątynią.  Następnego dnia wszyscy uczestnicy mieli okazję zwiedzić dokładnie sanktuarium, dwupoziomowy kościół z drugiej połowy XIX w., podziemną bazylikę, muzeum oraz grotę, w której w 1858 r. Bernadecie Soubiros objawiła się Matka Boża. Wszyscy napełnili różnego rodzaju pojemniki wodą ze źródła w Lourdes. Późnym popołudniem autokar z grupami folklorystycznymi wyruszył na drugi etap podróży z Lourdes do Gogim (miejscowość w Portugalii leżąca ok. 100 km na wschód od Porto), aby dotrzeć na miejsce następnego dnia przed południem.

Lourdes.jpg

W  Portugalii „Snutki” i „Ciświczanie” wzięli udział w IX Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym. Oprócz jarocińskich zespołów wystąpiło kilka zespołów portugalskich, w tym gospodarze „Jograis de Gogim”. W Portugalii zespoły zwiedziły sporo ciekawych miejsc. Uczestnicy wyprawy zwiedzili najbliższą, bardzo malowniczą górską okolicę miejscowości Gogim, w tym siedzibę gminy - Armamar.  Odbyli wycieczkę do Lamego, do sanktuarium północnej Portugalli. Obie grupy miały też okazję być w Fatimie, w jednym z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych na  świecie oraz w Porto, gdzie największą atrakcją w szczególności dla chłopców był pobyt pod stadionem FC Porto. „Snutki” zaprosiły zespół portugalski na przyszłoroczne X Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne.

Armamar.jpg

Po 5 dniach pobytu w Portugalii zespoły wyjechały do Francji, w pierwszym etapie do portu Arcachon, w okolicy Bordeaux. Tam ze względu na konieczność dokonania przerwy w pracy kierowców nastąpił 9-cio godzinny postój, w czasie którego wszyscy mogli skorzystać z uroków plażowania i kąpieli w Zatoce Biskajskiej. Po południu autokar wyruszył w dalszą drogę aby po północy dotrzeć do La Ferte, położonego kilkadziesiąt km na zachód od Paryża.

Uczestnicy wyprawy przenocowali tam na polu namiotowym w Polskiej Misji Katolickiej dwie noce. Namioty, materace oraz prowiant zostały dowiezione busem z Polski. La Ferte służyło jako baza wypadowa. Pierwszego dnia pobytu członkowie zespołów pojechali na wycieczkę do Paryża. Przejechali Polami Elizejskimi obok Łuku Tryumfalnego, podziwiali Paryż z najwyższego, udostępnianego dla turystów, poziomu wieży Eiffla, zwiedzili katedrę Notre Dame. Wieczorem miały miejsce największe atrakcje dla dzieci i młodzieży ze „Snutek” związane z pobytem w Eurodisneylandzie. Następnego dnia autokar wyjechał rano z La Ferte do Libercourt, po drodze jeszcze raz goszcząc w Paryżu. Tym razem członkowie obu zespołów zwiedzili Luwr.

Luwru.jpg

Wieczorem uczestnicy wyprawy dotarli do miasta partnerskiego Jarocina, do Libercourt, gdzie zostali bardzo gościnnie przyjęci. W sobotę 26 sierpnia na sali widowiskowej miejscowego merostwa odbył się dwugodzinny koncert obu zespołów. Występy „Snutek” i „Ciświczan” zostały przyjęte bardzo gorąco przez widownię, wśród której znaczną część stanowiły osoby mające polskie korzenie. Wieczorem członkowie zespołów wyruszyli na ostatni etap podróży, tym razem już do Jarocina.  Niezwykła wyprawa „Snutek” i „Ciświczan” zakończyła się w Potarzycy, trzynastego dnia od wyjazdu wczesnym popołudniem.

Libercourt.jpg

Mimo, że to już 26 wyjazd artystyczny „Snutek” poza granice naszego kraju, był on pod wieloma względami wyjątkowy. Był to najdłuższy wyjazd pod względem czasu, ale przede wszystkim pod względem dystansu, około 7500 km. Po raz pierwszy „Snutki” wyjechały w towarzystwie innego zespołu, „Ciświczan”. Należy podkreślić fakt, iż mimo różnicy wieko- wej dzielącej członków obu zespołów, współpraca układała się wyśmienicie. Pierwszy raz w historii wyjazdów „Snutek” tak duże znaczenie miał aspekt pielgrzymkowy – wizyty w Lourdes we Francji oraz w Fatimie i Lamego w Portugalii. Fatima jest najdalej połóżonym miejscem, około 3400 km od Jarocina, do którego dotarły kiedykolwiek „Snutki”. Plaża w Porto to z kolei najbardziej wysunięty na zachód punkt, na dotychczasowych szlakach zespołu. Wieża Eiffla to najwyższa w historii „Snutek” konstrukcja na jakiej mieli okazję być młodzi tancerze i muzycy. Portugalia jest dziewiętnastym państwem, poza Polską, w którym występowały „Snutki”.