otwórz widżet facebooka

"Snutki" zdeklasowały rywali

Dodano 06 października 2008, wpis archiwalny

Chociaż Krajowy Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej odbywał się po raz XXII, dla „Snutek” zakopiański przegląd był wyjątkowym w historii zespołu, ponieważ po raz pierwszy nie był festiwalem ściśle folklorystycznym. Organizatorzy przewidzieli siedem konkurencji, z których dwie: teatr i rękodzieło artystyczne, były obowiązkowe, natomiast spośród pozostałych pięciu: taniec, muzyka instrumentalna, program artystyczny – niespodzianka, krasomówstwo i recytacja oraz śpiew należało wybrać trzy.

W konkurencji teatr zespół zaprezentował scenkę „Rychtowanie do odpustu”. Rymowany tekst napisany przez choreograf zespołu Aleksandrę Menelską pozwolił „Snutkom” zająć trzecie miejsce. W konkurencji muzyka instrumentalna zespół z Potarzycy reprezentowali: grający na dudach, Jakub Mikołajczak oraz grająca na skrzypcach, Anna Kręc. Młodzi muzycy wykonali wspólnie jeden utwór i w ocenie komisji konkursowej okazali się najlepsi. W konkurencji taniec „Snutki” zaprezentowały się w suicie rzeszowskiej, zdobywając trzecie miejsce. Jury festiwalowe doceniło także występ zespołu w kategorii niespodzianka przyznając „Snutkom” pierwszą nagrodę. W konkurencji tej Anna Kręc zaśpiewała piosenkę „Pyra story” o dziewczynie ze wsi, która wyjechała do miasta w poszukiwaniu męża. Towarzyszyła jej grupa taneczna, z tańcem współczesnym, tworząc widowisko obrazujące sytuację, o której mówiła piosenka. W ramach rękodzieła artystycznego organizatorzy zaplanowali bibułkarstwo, z zaznaczeniem, że uczestnicy mają wykonać, według własnego pomysłu, jednak zgodnego z tradycją, z bibuły i krepiny tradycyjne kwiaty, girlandy, wianki, kompozycje i koszyczki. Drużyna w składzie: Julia Bartkowiak, Karolina Adamkiewicz i Paulina Bazelak wykonała dziesiątki różyczek, z których ułożyła kompozycje w koszyczkach, przyozdobiła gałązki wierzbowe, wykonała stroiki do świecznika oraz wianek. W tej konkurencji komisja przyznała „Snutkom” pierwsze miejsce, wraz z dwoma innymi ekipami.

Wyjazd zespołu mógł dojść do skutku dzięki wsparciu finansowemu, jakiego udzielili nam powiat i gmina Jarocin. Dotacje samorządów pozwoliły pokryć koszty wynajmu autokaru, dzięki czemu rodzice dzieci dopłacali tylko minimalne kwoty – mówi organizator wyjazdu, prezes Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej w Potarzycy - Jarosław Mendelski.

×