Spotkanie włodarzy gmin i powiatu

Dodano 10 marca 2009, wpis archiwalny

W ramach Powiatowych Obchodów 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, powiat zlecił wykonanie matrycy i 50 Wielkopolskich Krzyży Powstańczych, którymi w trakcie roku jubileuszowego oznaczone zostały groby powstańców. Nie sposób było oznaczyć krzyżami wszystkich grobów powstańców, nierzadko ze względu na brak wystarczającej informacji o rodzinach powstańców. Podczas wczorajszego spotkania starosty z burmistrzami i wójtami ustalono, że jeśli potomkowie powstańców, którzy do tej pory nie otrzymali krzyży zgłoszą chęć oznaczenia grobu swojego przodka, to kontynuacją tego przedsięwzięcia na terenie poszczególnych gmin zajmą się samorządy gminne.

Kolejnym tematem spotkania były przypadające w 2009 roku obchody 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Szefowie gminnych samorządów przyjęli propozycję starosty Stanisława Martuzalskiego o wstąpieniu do Honorowego Komitetu Obchodów. W najbliższych dniach odbędzie się robocze spotkanie komitetu, do pracy w którym poproszeni zostaną przedstawiciele lokalnych organizacji i szkół.

Na spotkaniu samorządowców nie zabrakło tematu jarocińskiego szpitala. Starosta zaproponował współfinansowanie zakupu wideo – endoskopu. Temat zainteresował gminy, jednak włodarze zastrzegli, że przed podjęciem decyzji, chcieliby uzyskać dokładną informację na temat wykorzystania laparoskopu, który przed dwoma laty zakupiony został także dzięki współfinansowaniu wszystkich samorządów powiatu jarocińskiego.

Podczas spotkania poruszono także temat pomocy samorządów przy organizacji obchodów Światowego Dnia Inwalidy, który od wielu lat organizowany jest przez jarociński oddział Polskiego Związku Emerytów i Rencistów.

Spotkanie było także okazją do zainteresowania burmistrzów i wójtów cyklem szkoleń z zakresu interwencji kryzysowej organizowanych przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Jarocinie. Szkolenia są adresowane m.in. do pracowników  Ośrodków Interwencji Kryzysowej, MGOPS – ów, pedagogów szkolnych, dyrektorów i nauczycieli szkół.

Samorządowcy ustalili także termin tegorocznych Dożynek Powiatowych. Odbędą się one na terenie gminy Kotlin, 6 września. Gospodarzem kolejnego spotkania szefów gmin i powiatu, zaplanowanego na drugą połowę kwietnia, będzie wójt Kotlina.