Sukcesy zespołów folklorystycznych z Ziemi Jarocińskiej

Dodano 05 listopada 2007, wpis archiwalny     W sobotę, 6 października grupa dziecięca Zespołu Folklorystycznego „Snutki” zdobyła główną nagrodę na XV Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim. Po pokonaniu 400 kilometrowej trasy dzieci dotarły na miejsce aby po krótkim przygotowaniu zaprezentować swój program w kategorii grup obrzędowych. „Snutki” zaprezentowały widowisko „Pastwiskowe igraszki”, w którym pokazały gry, zabawy, {mosimage}piosenki i tańce z Wielkopolski. Jedyny podkład muzyczny był wykonany przez pastuszków na piszczałkach. Występ spotkał się z gorącym przyjęciem widzów a co ważniejsze został niezwykle doceniony przez jury konkursowe, które przyznało „Snutkom” główną nagrodę festiwalu. Zespół otrzymał figurkę „Drewnianego Klepoka” oraz nagrodę pieniężną. Dodatkowo nagrodą rzeczową otrzymał najmłodszy członek grupy Patryk Łukaszewski. W niedzielę dzieci zaprezentowały pieśni podczas mszy w kościele oraz miały okazję zwiedzić zamek w Baranowie, nazywany małym Wawelem.

Sobota 6 października była niezwykle szczęśliwym dniem dla „Snutek”. Sukcesy odniosła także młodzież z tego zespołu. Starsza grupa wraz z kapelą wystąpiła na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Gnieźnie w kategorii zespołów tanecznych. Przedstawiła tam wiązanki tańców wielkopolskich oraz żywieckich. Niezwykle dynamicznie wykonane tańce górali żywieckich spotkały się z uznaniem jury i przyznaniem „Snutkom” wyróżnienia.
    Wyróżnienie na tym samym przeglądzie, lecz w kategorii zespołów śpiewaczych, zdobyli „Ciświczanie”, którzy zaprezentowali 3 pieśni wielkopolskie.
    Na przeglądzie w Gnieźnie duży sukces odniosły następne dwa zespoły reprezentujące Ziemię Jarocińską – „Noskowiacy” i „Goliniacy”.  Oba zespoły przedstawiły, w kategorii autentycznych zespołów tanecznych, program z regionu Wielkopolski. „Noskowiacy” i „Goliniacy” zdobyli równorzędne główne nagrody w swojej kategorii. Wszystkie 4 zespoły z naszego powiatu otrzymały nagrody finansowe.