Telekonferencja Wojewody w sprawie usuwania szkód po nawałnicach

Dodano 17 sierpnia 2017, wpis archiwalny Telekonferencja Wojewody w sprawie usuwania szkód po nawałnicach

Podczas konferencji na bieżąco podsumowano straty jakie poniosły poszczególne gminy i powiaty po przejściu nawałnicy w ostatni weekend. Padały też pytania ze strony samorządowców dotyczące konkretnych problemów związanych chociażby z szacowaniem strat, udzielaniem pomocy finansowej i nowych procedur wdrożonych przez MSWiA, które mają usprawnić usuwanie szkód i udzielanie pomocy poszkodowanym.

„Wiem od Burmistrza Jaraczewa, że środki od Wojewody Wielkopolskiego już spłynęły na konto Gminy Jaraczewo w wysokości miliona złotych, i że Burmistrz Dariusz Strugała zlecił już pierwsze wypłaty z tej puli” – mówi Starosta Teodor Grobelny.

Największe straty w powiecie jarocińskim odnotowano w gminie Jaraczewo. „Jak do tej pory mamy 246 wniosków o pomoc, nazwijmy je  do 6 tys. złotych; 61 wniosków o pomoc do 20 tys. i 2 wnioski o pomoc do 100 tys. i wnioski nadal napływają. Na to nieszczęście nakładają się jeszcze lokalne podtopienia, gdzie nie możemy wjechać ciężkim sprzętem, a tam zwalone drzewa tamują spływ wody.” – dodaje Dariusz Strugała, Burmistrz Jaraczewa.

W Jarocinie uszkodzonych zostało 16 domów i 26 budynków gospodarczych. Uszkodzone zostało także przedszkole w Mieszkowie oraz przedszkole w Witaszycach.

W gminie Żerków zostały uszkodzone 52 budynki mieszkalne, 95 budynków gospodarczych i 6 budynków użyteczności publicznej. „Był taki moment w noc, kiedy nadeszła nawałnica, że Żerków był odcięty od świata, ale wszystkie drogi zatarasowane powalonymi drzewami, ale uporaliśmy się z tym problemem. U nas komisje też już pracują i dzisiaj nastąpią pierwsze wypłaty środków pomocowych”- informuje Jacek Jędraszczyk, Burmistrz Żerkowa.

Ważną informacją, jaką uzyskaliśmy podczas telekonferencji jest także fakt, że pomoc finansowa poszkodowanym mieszkańcom będzie udzielana niezależnie od tego, czy zniszczona posesja była ubezpieczona, czy nie.