Uczcili 154. rocznicę urodzin mjr. Zbigniewa hr. Ostroroga-Gorzeńskiego

Dodano 19 lutego 2023, wpis archiwalny Uczcili 154. rocznicę urodzin mjr. Zbigniewa hr. Ostroroga-Gorzeńskiego

Uroczystości związane z 154. rocznicą urodzin dowódcy powstania wielkopolskiego, druha komendanta mjr. Zbigniewa hr. Ostroroga-Gorzeńskiego oraz 104. rocznicą zakończenia powstania wielkopolskiego odbyły się dzisiaj we Lgowie.
Po mszy świętej na cmentarzu przy kwaterze Gorzeńskich, władze samorządowe złożyły symboliczną wiązankę kwiatów, a także zapalono znicze pamięci.
Powiat Jarociński reprezentowali: Starosta Jarociński Lidia Czechak, Członek Zarządu Powiatu Jarocińskiego Mariusz Stolecki oraz Radny Rady Powiatu Jarocińskiego Jacek Jędraszczyk.

Zbigniew Ostroróg-Gorzeński urodził się 15 lutego 1869 we Lgowie, był majorem piechoty Wojska Polskiego, powstańcem wielkopolski, działaczem społecznym. Pod jego dowództwem powstańcy wielkopolscy zdobyli Ostrów Wielkopolski, Krotoszyn oraz Zduny. stycznia 1919 mjr Stanisław Taczak, przywódca powstania wielkopolskiego, mianował Gorzeńskiego dowódcą VI Okręgu Wojskowego z siedzibą w Jarocinie, po zmianach reorganizacyjnych został komendantem etapu III Okręgu Wojskowego w Jarocinie. Był jednym z twórców 11 Pułku Strzelców Wielkopolskich. Kawaler Orderu Virtuti Militari. Zmarł 12 czerwca 1926 w Tarcach.