Uczniowie z Powiatu Jarocińskiego na Lekcji Historii w Belwederze

Dodano 24 czerwca 2016, wpis archiwalny Uczniowie z Powiatu Jarocińskiego na Lekcji Historii w Belwederze

W nawiązaniu do zbliżającej się 60. rocznicy „Poznańskiego Czerwca”, młodzież uczestnicząca w lekcji reprezentowała Wielkopolskę, przybywając z placówek w Jarocinie, Nowym Tomyślu i Poznaniu.

Prelegentem był Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury dr Janos Tischler, który ze swojej węgierskiej perspektywy mówił o wydarzeniach 1956 roku i impulsie, jaki  poprzez czerwcowe wydarzenia z Poznania został dany Węgrom przed wybuchem ich Powstania jesienią.

Tematem przewodnim lekcji była ponadto obustronna przyjaźń pomiędzy narodami polskim i węgierskim, która dojrzewała w trakcie tragicznych wydarzeń roku 1956, przejawiająca się solidarnością i gestami ludzkiej pomocy udzielanej Polakom przez Węgrów i Węgrom przez Polaków.

Na zakończenie minister Wojciech Kolarski przekazał zgromadzonej młodzieży zaproszenie do udziału w oficjalnych obchodach 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca i do spotkania z Prezydentami Polski i Węgier w Muzeum Powstania Poznańskiego w czerwcu 1956 roku.

red. www.prezydent.pl