otwórz widżet facebooka

Urodziny powiatu

Dodano 15 października 2007, wpis archiwalny

    Obchody rozpoczęły się w kościele p.w. Chrystusa Króla w Jarocinie mszą św. w intencji mieszkańców. Następnie w asyście pocztów sztandarowych i Orkiestry Dętej z Żerkowa, zaproszeni goście przemaszerowali na {mosimage}ul. Księdza Kardynała Wyszyńskiego, by złożyć kwiaty pod tablicą upamiętniającą powstanie pierwszej polskiej cywilnej władzy powiatowej.

    W działalności powiatu bywały trudne okresy, które po wysiłkach wielu pokoleń przywiodły nas do czasów obecnych, kiedy mamy możliwość pracować w  samorządowych powiatach – powiedział Zygmunt Meisnerowski, Przewodniczący Rady Powiatu {mosimage}Jarocińskiego otwierając uroczystą sesję rady. Było to 110 – te z kolei posiedzenie rady powiatu jarocińskiego od momentu jego reaktywacji. W rocznicowych obchodach wzięli udział radni wszystkich kadencji samorządu powiatowego. W trzech radach pracowało łącznie 47 osób. Niestety na zawsze z tego grona odeszło już dwóch działaczy samorządowych: Jerzy Mieloszyk i Andrzej Szperna. Ich pamięć uczczono minutą ciszy.

    Dzięki gościnności władz gminy Jarocin od wielu lat powiatowi rajcy obradują w ratuszu. Dotychczas radni {mosimage}podjęli 647 uchwał, a wśród nich dokument, na mocy którego ustanowiono herb i flagę powiatu. Podczas uroczystej sesji przewodniczący rady i starosta jarociński dokonali odsłonięcia herbu, który został umieszczony na sali sesyjnej. Zaproszeni goście mieli także okazję wysłuchać odczytu nt. historii powiatu, który wygłosił Eugeniusz Czarny – wieloletni kustosz Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Zgoła inny wymiar miała prezentacja multimedialna zaprezentowana przez starostę Stanisława Martuzalskiego, a przedstawiająca dokonania samorządowych powiatów.

{mosimage}    Ważnym punktem uroczystej sesji było podjęcie przez radnych rezolucji, w której oświadczyli, że  Powiat Jarociński jest i na zawsze pragnie pozostać wierny ideałom jedności i samorządności. (…) Jako przedstawiciele odrodzonego w roku 1999 - po ponad 20 latach niebytu - samorządu dołożymy wszelkich starań, by silny Powiat Jarociński już nigdy nie zniknął z mapy Polski (…) – czytamy w uchwale rady.

    Jubileusz 120. rocznicy utworzenia powiatu był okazją do złożenia podziękowań osobom i instytucjom, które swoją aktywną działalnością wielkimi literami wpisały się w karty historii powiatu jarocińskiego. Chcemy dziś podziękować Wam za troskę o pielęgnowanie tradycji, za patriotyzm lokalny i inicjatywy, które sprawiają, że Powiat Jarociński nabiera specyficznego charakteru, że wyróżnia się bogactwem ludzi oddanych idei i pasji – mówił do wyróżnionych starosta Stanisław Martuzalski, który wspólnie z przewodniczącym rady wręczył nominowanym okolicznościowe statuetki. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Pelagia Pietrzak - mistrzyni tradycyjnego haftu „Snutka Golińska” za kultywowanie i propagowanie tradycji regionalnych, Kazimierz Wojciechowski - wybitny specjalista w dziedzinie chirurgii dziecięcej za bezinteresowność i aktywną działalność na rzecz społeczności powiatu jarocińskiego, ksiądz kanonik Kazimierz Walczak -Proboszcz parafii w Brzóstkowie za troskę o zachowanie dziedzictwa architektury sakralnej powiatu jarocińskiego, Andrzej Kostołowski- współtwórca Muzeum im. A. Mickiewicza w Śmiełowie za zaangażowanie na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego Ziemi Żerkowskiej i propagowanie uroków  „Szwajcarii Żerkowskiej”, Andrzej Borkiewicz - multimedalista w dziedzinie podnoszenia ciężarów za waleczność w drodze po mistrzowskie tytuły oraz przekazywanie wiedzy i doświadczenia młodym zawodnikom, Janusz Barański - dyrektor Festiwalu Muzyków i Zespołów Akordeonowych w Kotlinie za promocję i kreowanie życia kulturalnego powiatu jarocińskiego, Chór im. K.T. Barwickiego - najstarszy nieprzerwanie działający zespół na terenie powiatu jarocińskiego za propagowanie kultury śpiewaczej i inicjowanie wydarzeń muzycznych na terenie powiatu,  harcmistrz Leon Goździak - inicjator życia harcerskiego na Ziemi Jarocińskiej za pielęgnowanie i wzbogacanie harcerskich tradycji i obyczajów.

    Na zakończenie uroczystości W Muzeum Regionalnym otwarta została wystawa „Z historii powiatu jarocińskiego”.

×