otwórz widżet facebooka

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Dodano 12 marca 2021, wpis archiwalny W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Delegacja samorządowców powiatu oraz gminy Jarocin, przedstawiciele służb mundurowych w otoczeniu pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i szkoły nr 2 oraz asysty wojskowej, uczciła pamięć żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia składając kwiaty w miejscu upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych.

"Bohaterstwo i honor naszych rodaków, uczestników tamtych wydarzeń, jest dla nas wartością. To nasze dziedzictwo, z którego jesteśmy dumni. Uroczystości takie jak ta, podczas których oddajemy cześć i hołd poległym, to nasz obowiązek, ale przede wszystkim potrzeba serca." - powiedziała podczas przemówienia starosta Lidia Czechak.

Podczas uroczystości odegrano Hymn Polski a delegacje zapaliły znicze i złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej jarocińskich Żołnierzy Wyklętych, Stanisława Pawlaka i Józefa Rosadę.

Wartę honorową przy pomniku pełnili żołnierze jarocińskiego 16. bataliony remontu lotnisk.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w skromnej ale jak ważnej uroczystości.

Chwała Bohaterom!!!

×