otwórz widżet facebooka

Wiązanki pod Krzyżem Martyrologii

Dodano 18 września 2017, wpis archiwalny Wiązanki pod Krzyżem Martyrologii

Jarociński pomnik Krzyż Martyrologii ufundowano w 2004 roku w hołdzie zmarłym i pomordowanym na nieludzkiej ziemi, ofiarom stalinizmu i II wojny światowej. Ramiona krzyża są podtrzymane przez tory kolejowe, gdyż w przeszłości wielu Polaków zostało takim właśnie transportem wywiezionych do różnych miejsc wygnania i śmierci.

„Syberia dla Polaków chyba na zawsze pozostanie w pamięci, jako jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w naszych dziejach. Jestem pewien, że cierpienie Wasze oraz Waszych rodzin na zesłaniu, to nie tylko zmarnowana młodość. Tamte przeżycia to Wasza siła, która nas dopinguje do działania przeciwko przemocy, okrucieństwu i niesprawiedliwości. Nigdy nie zapomnimy o sile Waszego charakteru. Nigdy nie zapomnimy o Tych, którzy zostali na tej nieludzkiej ziemi na zawsze. Nie wolno nam zapomnieć o tych tragicznych dla naszego narodu wydarzeniach.” – mówił podczas uroczystości Starosta Teodor Grobelny. Po zakończeniu wszyscy zgromadzeni kombatanci spotkali się w Starostwie na kawie i słodkim poczęstunku, by w obecności członków Zarządu Powiatu powspominać tamte straszne czasy i swoje losy.

78 lat temu, 17 września 1939 roku, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice Polski. Rosjanie zaatakowali o 6.00 rano. wprowadzili do Polski ponad 4 tysiące czołgów i prawie 2 miliony żołnierzy, którym Polacy mogli przeciwstawić jedynie ponad 300 tysięcy żołnierzy

×