Wózek i koparka za unijną dotację

Dodano 06 kwietnia 2010, wpis archiwalny

Małe i średnie firmy stanowią główną siłę napędową gospodarki. O ich sile i konkurencyjności na wspólnym rynku decyduje innowacyjność i rozwój technologiczny. Przekonali się o tym współwłaściciele spółki BUD-REM z Jarocina – Roman Błaszczyk i Piotr Pawlaczyk.

Firma powstała w 1994 r. jako spółka cywilna zatrudniająca kilku pracowników. Rozpoczęła działalność od drobnych zleceń związanych z robotami ogólnobudowlanymi. Obecnie, jako spółka jawna startuje w przetargach, w ramach których przyjmuje duże zlecenia, np. kompleksowe remonty budynków. Praca najczęściej jest związana z termomodernizacją starego budownictwa, w tym z robotami instalacyjnymi, wymianą okien, dociepleniem elewacji budynków, pracami malarskimi. Jednym zdaniem od podłogi aż po sufit – opowiada R. Błaszczyk. Firma prężnie się rozwija, dając zatrudnienie blisko 50 osobom.

Wartość całkowita projektu realizowanego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosła 652 tys. zł, z czego 267 tys. zł to dotacja UE. Dotacja pozwoliła kupić nowy sprzęt, a to oznacza nowe zlecenia. Koparka pracowała np. przy odśnieżaniu dróg i placów, służy też do usuwania awarii sieci biegnących pod ziemią. Podnośnik koszowy wykorzystywany jest natomiast do większości robót elewacyjnych, co zmniejsza koszty usług (ograniczono wydatki związane z wynajmem rusztowań). Dzięki dotacji zatrudniono w firmie dwóch operatorów urządzeń, a kilku pracowników podniosło kwalifikacje i może pracować na nowym sprzęcie. Pieniądze z Unii pomogły nam unowocześnić firmę i rozszerzyć zakres jej działalności - podkreśla R. Błaszczyk.

Właściciele myślą o dalszym rozwoju firmy w oparciu o dotacje dostępne dla przedsiębiorców w ramach WRPO. – Wystąpiliśmy z kolejnym wnioskiem o dofinansowanie z działania 1.2. Projekt przeszedł pozytywnie ocenę formalną. Czekamy z niecierpliwością na wynik oceny merytorycznej – informuje szef firmy.