otwórz widżet facebooka

Wymiana z rockiem w tle

Dodano 04 maja 2015, wpis archiwalny Wymiana z rockiem w tle

Jak zawsze wspólne spotkanie rozpoczęło się grami i zabawami integracyjnymi, mającymi na celu dobre wzajemne poznanie się i przełamanie stereotypów oraz barier językowych. Kolejne dni projektu to gra miejska śladami festiwalu w Jarocinie, zwiedzanie „Muzeum Polskiego Rocka”, film „Fala”, obejrzany dzięki uprzejmości jarocińskiego kina „Echo”, zwiedzanie poznańskiego muzeum instrumentów oraz prace projektowe. W ciągu tych kilku dni uczniowie mieli możliwość doświadczyć atmosfery tamtych lat. Między innymi dzięki Hieronimowi Ścigaczowi – dyrektorowi jarocińskiego festiwalu w latach dziewięćdziesiątych, dziennikarzowi i publicyście – to on opowiedział młodzieży, jak wyglądał festiwal z perspektywy młodego człowieka, a następnie organizatora.

Nic tak jednak nie doświadcza i nie zbliża, jak wspólna praca. Uczniowie wymiany polsko – niemieckiej, pracując w 8 grupach, mogli puścić wodze fantazji i wcielić się w rolę rzeźbiarzy, muzyków i uczestników festiwalu. Tym razem rzeźbiono w glinie, a to, co młodzież miała wspólnie stworzyć, jest chyba najbardziej znanym symbolem jarocińskiego „rockowiska” – a mianowicie glan. Powstałe dzieła na pewno nie mogą konkurować z jarocińskim pomnikiem pod względem wielkości, ale z pewnością uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i pracowitością. W czasach „starego” festiwalu głównymi dostępnymi produktami spożywczymi były chleb i mleko. Uczniowie mogli także popróbować tych  festiwalowych „specjałów”, jedząc bułki i pijąc mleko na czas. Nie obyło się także bez wspólnych tańców oraz przedstawienia własnych adaptacji piosenek rockowych z tamtych lat. Wspólne grillowanie i wspomnienia tych kilku minionych dni zakończyły 10. wymianę uczniowską w jarocińskiej „Jedynce”.

W tym roku w ZSP Nr 1 obchodzono także pierwszy jubileusz współpracy obu szkół, która trwa nieprzerwanie od 2005 roku, a którą zapoczątkowali nauczyciele ZSP Nr 1  Krystyna Ulatowska i Roman Nowicki. Z tej okazji goszczono Dyrektora Kinzig – Schule. Marek Sobczak – Dyrektor ZSP Nr 1 oraz zaproszony gość odbyli wspólną rozmowę na temat dalszej współpracy obu placówek. Obaj podkreślają fakt, że spotkania młodzieży polsko – niemieckiej należy kontynuować i wspierać. Dyrektorzy uczestniczyli wraz z młodzieżą w zajęciach projektowych oraz otworzyli wystawę zdjęć poświęconą 10 - letniej współpracy obu szkół.

×