otwórz widżet facebooka

X Bieg Niepodległości

Dodano 12 listopada 2020, wpis archiwalny

Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Jarocinie zorganizowało po raz dziesiąty Bieg Niepodległości. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju, forma biegu musiała zostać zmieniona i dostosowana do panującego reżimu sanitarnego. W tym roku każdy uczestniczył w biegu indywidualnie.

Bieg Niepodległości stał się już jarocińską tradycją. Od 2011 roku uczestnicy przedsięwzięcia odwiedzali  miejsca pamięci narodowej  w Jarocinie,  aby oddać hołd wszystkim walczącym o niepodległość Polski, szczególnie powstańcom wielkopolskim. W 2013r. do wspólnego biegu zaproszono uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu jarocińskiego. Od 2014r. uczestnicy biegną do Mieszkowa pod pomnik pierwszego dowódcy powstania wielkopolskiego, zarazem syna  ziemi jarocińskiej, później  generała, Stanisława  Taczaka. Do inicjatywy dołączyli pracownicy służb mundurowych: policji, straży pożarnej i wojska, pracownicy starostwa, a także uczniowie szkół podstawowych.

10 listopada, przed godziną 13:00 pod pomnikiem poległych w powstaniu wielkopolskim przy ul. Al. Niepodległości zebrały się: delegacja Starostwa Powiatowego w Jarocinie, delegacja Liceum Ogólnokształcącego nr 1 oraz delegacja uczestników biegu. Po złożeniu przez delegacje pamiątkowych wieńców oraz zniczy, Przewodniczący Rady Powiatu Jarocińskiego - Jan Szczerbań, który objął patronatem honorowym Bieg Niepodległości, dokonał uroczystego startu. W delegacji, która udała się do Mieszkowa pod pomnik generała Taczaka wystartowali: uczennice klas pierwszych jarocińskiego LO Joanna i Aleksandra Szymczak oraz nauczyciele Anna Szarańska, Paweł Goździaszek, Maciej Dolata.

Po przebiegnięciu 7 km delegacja dotarła do Mieszkowa, gdzie z rąk Dyrektora LO im. T. Kościuszki w Jarocinie, Marka Tyrakowskiego, odebrała pamiątkowe medale oraz bandany.

Między 14:00, a 18:00 do Mieszkowa zaczęli docierać pozostali uczestnicy X Biegu Niepodległości.

 

 

×