Zespół Folklorystyczny "Snutki" ma 25 lat

Dodano 25 lutego 2009, wpis archiwalny

Początki Zespołu Folklorystycznego „Snutki” sięgają 1984 r., kiedy to Aleksandra Mendelska, nauczycielka w Szkole Podstawowej w Potarzycy, po ukończeniu kursu choreograficznego dla instruktorów tańca ludowego, utworzyła kółko taneczne o specjalności folklorystycznej. W pierwszych latach istnienia dzieci występowały na uroczystościach szkolnych i wiejskich, aby w latach następnych podbić nasz region, kraj i Europę.

Od końca lat osiemdziesiątych kółko taneczne przekształciło się w zespół folklorystyczny, który zaczął zdobywać laury na przeglądach wojewódzkich, krajowych i międzynarodowych, m.in.:

- I miejsce na Biesiadzie Folkloru Województwa Kaliskiego w latach 1989, 1991, 1992 i 1994

- Puchar Kuratora Oświaty i Wychowania w Kaliszu w 1991 r.

- I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Tanecznych w latach 1995 i 1996

- nagroda na Międzynarodowych Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych „Krakowiak 92”

- nagrody na Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Skierniewicach w latach 1994, 1995 i 1996

- udział w II Dożynkach Prezydenckich w Spale, jako reprezentant Wielkopolski w 2001 r.

- srebrny medal na II Prezentacjach Kultury Południowo-Zachodniej Wielkopolski w 2002 r.

- złoty medal na III Prezentacjach Kultury Południowo-Zachodniej Wielkopolski w 2003 r.

- nagroda główna na Ogólnopolskim XV Festiwalu „Dziecko w folklorze”  w Baranowie Sandomierskim 2007 r.

- nagrody na Wojewódzkich Przeglądach Folklorystycznych w latach 2003, 2005 i 2007

- nagroda na Regionalnym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych – Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej w 2008 r.

- nagroda główna na Ogólnopolskim XXII Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Zakopanem w 2008 r.

- w latach 1994 – 2008 „Snutki” występowały na wielu przeglądach i festiwalach w 23 państwach Europy

Na przestrzeni lat swego istnienia nastąpił ogromny postęp w zakresie prezentowanego programu. Początkowo „Snutki” prezentowały wyłącznie folklor wielkopolski. Z biegiem lat w programie zespołu znalazły się pieśni i tańce rzeszowskie, lubelskie, krakowskie, śląskie, łowickie, opoczyńskie, górali żywieckich. „Snutki” prezentują w swoim programie także tańce narodowe: polonez, krakowiak, kujawiak i oberek oraz obrazki sceniczne ukazujące tradycje i zwyczaje ludowe.

Od 1990 r. zespołowi tanecznemu zaczęła towarzyszyć kapela ludowa. Aktualnie w skład Zespołu Folklorystycznego „Snutki” wchodzą  grupy taneczne: młodzieżowa, dziecięca oraz początkująca, kapela ludowa oraz kapela dudziarska – łącznie około 80 osób.