Upamiętnili osadzonych w obozie przesiedleńczym w Cerekwicy

Dodano 26 października 2022, wpis archiwalny Upamiętnili osadzonych w obozie przesiedleńczym w Cerekwicy

Zarząd Powiatu Jarocińskiego w towarzystwie Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Jarocińskiego Teodora Grobelnego, Dyrekcji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Cerekwicy, a także Pani Marii Łuczak – Sobockiej internowanej do obozu przesiedleńczego w Cerekwicy złożył dziś wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą mieszkańców Powiatu Jarocińskiego, osadzonych w obozie przesiedleńczym, który powstał 26 października 1939 r. i znajdował się na terenie dzisiejszego MOW-u.
Przypominamy, że utworzenie obozu było konsekwencją przeprowadzenia wysiedlenia ludności polskiej, które miało miejsce z 25 na 26 października 1939 r. Wysiedlono wtedy i osadzono w Cerekwicy 210 osób, głównie ziemian. Wysiedlenie zostało przeprowadzone na podstawie imiennego spisu inteligencji powiatu jarocińskiego, sporządzonego w październiku 1939 r. przez miejscowych Niemców. 18 listopada 1939 r. do obozu przetransportowano zakładników przetrzymywanych w więzieniu w Jarocinie. Łącznie w obozie przetrzymywano 270 osób. Obóz w Cerekwicy funkcjonował do 9 grudnia 1939 r. Polacy więzieni w obozie zostali włączeni do transportu wysiedlonych z powiatu jarocińskiego do Opoczna w Generalnej Guberni z 9 grudnia 1939r.