BIP
« powrót 02 sierpnia 2017

Pomoc ze strony samorządu powiatowego dla szpitala w Jarocinie

Pomoc ze strony samorządu powiatowego dla szpitala w Jarocinie photo

Dzisiaj, 2-go sierpnia br. odbyła się w Jarocinie pikieta protestujących ratowników medycznych. Około godziny 10-ej rano kilkudziesięcioosobowa grupa ratowników zgromadziła się na placu przed szpitalem, a następnie ratownicy przeszli przez jarociński rynek i dotarli pod budynek Starostwa Powiatowego, gdzie na ich spotkanie wyszedł Teodor Grobelny, Starosta Jarociński.

„W czwartek 29-go lipca w naszym Starostwie odbyło się spotkanie przedstawicieli ratowników medycznych z radnymi i Starostą Teodorem Grobelnym. Podczas tego spotkania ratownicy przedstawili nam swoje postulaty. Ustaliliśmy, że  wypłacone zostaną podwyżki 400 zł od zaraz, a następne 400 zł od stycznia 2018 roku. Ratownicy domagali się dodatkowo kolejnej podwyżki o 300 złotych, co ze względu na złą kondycję finansową szpitala jest teraz trudne do zrealizowania”- wyjaśnia Starosta Teodor Grobelny.

Na dzień  4 sierpnia br. została zwołana również nadzwyczajna sesja Rady Powiatu, na której poddane głosowaniu zostaną m.in. dwie uchwały dotyczące pomocy i wsparcia finansowego dla jarocińskiego szpitala. „Wobec chyba już powszechnie znanej sytuacji naszego szpitala jesteśmy niejako zmuszeni do podjęcia decyzji w dwóch kluczowych kwestiach. Po pierwsze, w związku z planowaną rozbudową szpitala i dostosowywaniem go do wymaganych standardów, Zarząd przedstawi pod głosowanie 3 milionowe poręczenie, tak by szpital mógł pozyskać z banku środki na sfinansowanie rozbudowy. Środki te w połączeniu z kwotą 6,2 mln z wyemitowanych obligacji dadzą w sumie 9,2 mln – co pozwoli przystąpić do rozbudowy szpitala w celu dostosowania go do wymogów ustawy i wymaganych standardów. I po drugie, będziemy głosować nad pożyczką w wysokości 750 tys. na bieżące funkcjonowanie szpitala. Powiedzmy sobie wprost bez tej pożyczki (750 tys. – przyp. aut.) jarociński szpital nie będzie mógł funkcjonować” – dodaje Starosta.

Trudna sytuacja finansowa szpitala wynika przede wszystkim z:

1)      niekorzystnych wyroków sądowych o odszkodowania dla pacjentów;

2)      niekorzystnych umów podpisanych przez poprzedni zarząd szpitala;

3)      wypłaty odprawy dla poprzedniego prezesa szpitala, oraz wypłaty dla niego ekwiwalentu za nie wybrany urlop;

4)      niewypłacenia przez NFZ kwot naszemu szpitalowi za wykonane świadczenia ponadplanowe;

5)      niegospodarności poprzedniego zarządu szpitala

"Na przestrzeni ostatnich paru lat z budżetu Powiatu zakupiono dla szpitala m.in. 2 karetki. W I kwartale tego roku przekazano 85 tys. na spłatę odsetek od obligacji. Planowana jest także pomoc dla szpitala w latach 2017 -19 w wysokości 360 tys. na tzw. cyfryzację, (czyli wdrożenie systemu umożliwiającego prowadzenie elektronicznych kart pacjenta, elektronicznej wymiany danych oraz na zakup sprzętu komputerowego - przyp. aut.). Bez cyfryzacji szpital może nie być w ogóle brany pod uwagę przy zawieraniu kolejnych kontraktów" - wyjaśnia na zakończenie Starosta Teodor Grobelny.

DZISIAJ PO GŁÓWNYM WYDANIU "TELESKOPU" - o godz. 1850 na antenie TVP Poznań w programie "TEMAT DNIA"- odbędzie się rozmowa Starosty Jarocińskiego Teodora Grobelnego i Tomasza Raźniaka, przedstawiciela protestujących ratowników medycznych z jarocińskiego szpitala.

 

 

« powrót Drukuj

Czytaj również:

Zobacz także:

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner

Starostwo Powiatowe w Jarocinie

63-200 Jarocin
Al. Niepodległości 10-12

tel. 62 747-15-96
fax. 62 747-33-37
  • herb Jarocin
  • herb Jaraczewo
  • herb Kotlin
  • herb Żerków
realizacja:Studio Fabryka