« powrót 13 sierpnia 2018

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO  photo

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO ORAZ 98. ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ. Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.(na zdj. Jarociniacy biorący udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku).

W 1920 roku uniknęliśmy ogromnego nieszczęścia, gdyby komuniści zwyciężyli, Polska stałaby się republiką sowiecką, a cały kraj spłynąłby krwią.

Na szczęście polski robotnik i polski chłop nie dopatrzyli się w propozycji idącej ze Wschodu jakiejś szansy na zmianę swego położenia. Widzieli jedynie mord, zniszczenie i utratę wywalczonej dopiero niepodległości. Polacy wykazali wówczas ogromną odporność na pokusę komunizmu.

W obliczu ogromnego i bardzo realnego zagrożenia bytu państwowego, integracja i zjednoczenie polskiego społeczeństwa było nieprawdopodobne! Na Fundusz Obrony Państwa wpływały liczne dary rzeczowe i pieniężne. Mimo ogromnej wówczas biedy, Polacy oddawali często najcenniejsze przedmioty i pamiątki, także ślubne obrączki. Wszystkie stronnictwa i siły polityczne zgodnie wzywały do obrony ojczyzny. Na apel polskiego rządu, ćwierć miliona ochotników wstąpiło do armii aby bronić kraju.

Wśród walczących w wojnie polsko-bolszewickiej byli mieszkańcy Jarocina i okolicznych wsi, bronili polskie domy przed hordami bolszewików.  

Dla wielu z nich tułaczka wojenna zaczęła się od zaciągu na front I wojny światowej w 1914roku. Po jej zakończeniu jesienią 1918 r. stanowili trzon jarocińskich kompanii powstańczych, które włączone zostały później do 69. pułku piechoty wielkopolskiej. Na przełomie stycznia i lutego 1920r., pułk został przerzucony na front. Pierwsze walki z bolszewikami w których brali udział jarociniacy rozpoczęły się już 17 maja 1920r.pod Berezyną.                                                                

W wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, poległo 46 jarociniaków, większość z nich to chłopcy w wieku 18-22 lat, pochodzili z Jarocina i okolicznych wiosek.

Przypominamy Ich nazwiska:

Andruszkiewicz Ignacy z Panienki, Andrzejczak Jan z Komorza k. Żerkowa, Antoszewski Stanisław z Brzóstkowa, Bajerowicz Antoni z Ciświcy, Bernacik Marcin z Annopola, Ciszak Antoni z Noskowa, Dziubaczyk Szczepan z Magnuszewie, Feller Ignacy z Racendowa, Giełdzik Władysław z Łowęcic, Goliński Stanisław z Twardowa, Guszczak Stanisław z Kolniczek k. Nowego Miasta n/W, Halas Ignacy z Antonina, Jacewicz Franciszek z Goli, Jackowiak Antoni z Goliny, Joachimiak Ignacy ze Lgowa, Kałmucki Antoni z Zakrzewa, Kaźmierczak Wawrzyn z Mieszkowa, Kiczke Tomasz z Wyszek, Kmieć Szczepan ze Słupi, Kraska Stanisław z Chrzana, Kubiak Marcin z Bieździadowa, Kubicki Kasper z Mieszkowa, Kujawa Antoni z Chrzana, Marciniak Antoni z Franowa k. Witaszyc, Matuszczak Ignacy z Siedlemina, Molus Franciszek z Witaszyc, Niewiara Franciszek z Osieka, Nowak Franciszek z Roszkowa, Nowak Józef z Wyszek, Olbiński Franciszek z Mieszkowa, Pachura Antoni ze Strzyżewka, Pilarczyk Tomasz z Jarocina, Przybylski Sylwester z Jarocina, Rzepczyk Jan z Komorza k. Żerkowa, Rebelka Jan ze Strzyżewka, Sikorski Michał z Cielczy, Skiba Jan z Niedźwiad, Stawicki Wojciech z Siedlemina, Szczepaniak Stanisław z Mieszkowa, Szkudlarek Maciej z Chytrowa, Tepel Franciszek z Jarocina, Walczak Franciszek z Noskowa, Walkowiak Stanisław z Goli, Wawrzyniak Jerzy z Jarocina, Wojtczak Szczepan z Goliny, Ziętek Wojciech z Łuszczanowa.

Cześć Ich pamięci!

« powrót Drukuj

Czytaj również: